3M™ EMI Copper Foil Shielding Tape 1182, 1/4 in x 18 yd (6.35 mm x 16.5 m), Double Coated, 36 per case
3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1182 is a 3.5 mil thick acrylic adhesive shielding tape. This flame retardant tape is designed to bond 2 surfaces together physically and electrically. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$24.90
Regular Price
$29.29
| UPC | 00051138498788 |
|---|---|
| 3M ID | 7100081932 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1182 has deadsoft, copper foil backing with a pressure sensitive, electrically conductive, acrylic adhesive coating on both sides that ensures firm adherence. The conductive particles in the adhesive offer low resistance between the substrate and the backing. The construction of the tape offers a good method of bonding and grounding conductive surfaces. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Unique adhesive creates secure contact with the application surface
- Suitable for bonding 2 surfaces together physically and electrically
- Flame-retardant
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7100081932 |
|---|---|
| Part number | 1182-1/4"X18YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil, Flat |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 3.5 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.089 mm |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Copper |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 4.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.75 |
| Base - Metric Gross Weight | 72.121 G |
| Base - Metric Height Dimension | 120.65 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.35 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 120.65 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 5.640607737908389 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.15899958811035556 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.15333370797220422 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.75 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.25 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.75 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 92.433 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 69.551 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 120.65 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 6.35 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 120.65 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 736.3491104934966 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.400019471226996 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.520013486999352 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.236220472440944 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.700787401574804 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.26771653543307 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12066.6 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2903.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2503.836 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93183.2572326562 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 674.6145222857253 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 552.0022305489839 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.527 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 250.384 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review

