3M™ EMI Copper Foil Shielding Tape 1181, 1 in x 18 yd (25,40 mm x 16,5 m), 9 per case
| UPC | 00054007274681 |
|---|---|
| 3M ID | 7000132169 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Copper Foil Shielding Tape 1181 is designed for electronics industry applications where safe, electrical contact and shielding are needed.
Tape 1181 promotes static charge draining and is ideal for cable wrapping and sealing shielded rooms. Easily join non-solderable materials with this 1-inch-thick, flame-retardant, non-corrosive copper tape.
Create customized, die-cut shapes for many electrical and test laboratory uses. Pressure-sensitive adhesive, a removable liner and foil backing give you easy-to-handle, one-step, instant use without moisture, solvents, heat, or other manners of preparation.
Tape 1181 is flame-retardant, UL certified, and RoHS compliant for safety during its long, 5-year shelf life from the date of manufacture.
Customize dimensions from standard 18-yard length to fit every grounding and EMI/RFI shielding project.
3M™ EMI Copper Foil Shielding Tape 1181 makes customizing a wide range of electrical applications safe, easy, reliable and exact.
- OPTIMIZED SHIELDING: Promotes and optimizes static charge draining, shielded room sealing, and non-solderable material contact for EMI/RFI applications
- FULLY CUSTOMIZABLE: Can be die-cut and soldered for uses in electrical design, test labs for prototyping, design, and application troubleshooting
- PRESSURE SENSITIVE ADHESIVE: Shielding tape requires no moisture, solvents, heat, or other preparation for effective application
- UL COMPONENT RECOGNIZED: UL510A Standard, Category OARC2, File No. E17385
- COMPLIANT: RoHS compliant
- LONG LASTING: 5-year shelf life from date of manufacture
- COMPLIANCE INFORMATION: For more compliance information, visit www.3m.com/regs
| 3M ID | 7000132169 |
|---|---|
| Part number | 1181-1"X18YD |
| Keywords | 3m emi copper foil shielding tape 1181 1 in flat copper foil backing non-corrosive die-cut solderable flame-retardant pressure-sensitive adhesive static charge draining cable wrapping shielded rooms electrical test laboratories |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil, Flat |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.6 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.04 mm |
| Material | Copper Foil |
| Product Color | Copper |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 18.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 1.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 253.0 G |
| Base - Metric Length Dimension | 16.459 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.025 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 82.74996668103573 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.5577695233277403 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.5130156841042102 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1356.029 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 232.7 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 744.7497001293215 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.019925709949662 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.617141156937891 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12204.261 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2277.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2094.3 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 9 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 537.9279197311013 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 461.7141156937891 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 209.43 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 900 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 900 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |


