3M™ EMI Copper Foil Shielding Tape 1181, 1/2 in x 18 yd (12.70 mm x 16.5 m), 18/case
| UPC | 00054007275510 |
|---|---|
| 3M ID | 7000132182 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Copper Foil Shielding Tape 1181 is a flame-retardant, pressure-sensitive tape on a removable liner ideal for static charge draining, seaming shielded rooms, cable wrapping and surface contact to non-solderable materials.
This tape is 2.6-mil (0.066 mm) thick with a 1.4-mil (0.036 mm) flat copper foil backing. It offers good resistance to heat and oxidation. The non-corrosive adhesive is ready to use, with no moisture, heat or solvents needed for application.
Removable lining and copper backing help make this tape easily die-cut and soldered. It is UL recognized (UL510A Standard, Category OARC2, File No. E17385). For more details on regulatory compliance, visit www.3m.com/regs.
3M™ EMI Copper Foil Shielding Tape 1181 combines great shielding and conductive properties while also being easy to use and versatile.
- Multipurpose: Can be used for EMI/RFI shielding applications and for static charge draining, seaming shielded rooms, cable wrapping and surface contact to non-solderable materials
- VERSATILE: Used for a wide variety of electrical design and test laboratories for prototyping and troubleshooting purposes
- NO ADDITIONAL TOOLS NEEDED: No heat, moisture or other preparation is needed to apply adhesive
- COMPLIANCE: UL510A Standard, Category OARC2, File No. E17385
- STABILITY: 5-year shelf life (from date of manufacture)
- COMPLIANCE INFORMATION: For more compliance information, visit www.3m.com/regs
| 3M ID | 7000132182 |
|---|---|
| Part number | 1181-1/2"X18YD |
| Keywords | 3m emi copper foil shielding tape 1181 1/2 in conductive acrylic adhesive reliable point-to-point electrical contact liner 600 volts dry applications easy handling oxidation discoloration resistant flame retardant grounding charge ul listed |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil, Flat |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.6 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.04 mm |
| Material | Copper Foil |
| Product Color | Copper |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 0.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 4 |
| Base - Customary Width Dimension | 4 |
| Base - Metric Gross Weight | 113.398 G |
| Base - Metric Height Dimension | 12.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 7.994110476409929 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.24999979607240747 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.24999979607240747 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.131 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 113.398 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 12.7 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 744.7497001293215 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.026539577815209 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.499634771193351 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12204.261 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.28 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.041 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 18 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 18 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 18 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 537.9279197311013 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 449.9987510812847 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 204.116 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |

