3M™ EMI Aluminum Foil Shielding Tape 1170, 7.7 in x 18 yd Bulk, 1 Roll/Case
3M™ Aluminium Foil EMI Shielding Tape 1170 is an acrylic adhesive, EMI shielding foil tape. This flame retardant tape is designed for applications that require reliable, point to point electrical contact. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. It withstands a wide temperature range of -40°C to 130°C (-40°F to 266°F). The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$671.40
Regular Price
$789.88
| UPC | 00051128609941 |
|---|---|
| 3M ID | 7010319936 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1170 has aluminium foil backing with a pressure sensitive, electrically conductive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. The conductive particles in the adhesive offer low resistance between the substrate and the backing. This tape is designed for applications such as static charge draining, seaming shielded rooms, cable wrapping and providing surface contact to non solderable materials. Ideal for EMI shielding, grounding and static charge draining. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Unique adhesive creates secure contact with the application surface
- Suitable for EMI shielding, grounding and static charge draining
- Flame-retardant
- Rated for 600V applications
- Withstands a wide temperature range of -40 to 266 °F (-40 to 130 °C)
- Typical shielding effectiveness is above 85 dB, 1MHz to GHz
| 3M ID | 7010319936 |
|---|---|
| Part number | 1170 7.7"X18YD |
| Keywords | Tape 1170, Shielding tape, Aluminium foil tape, emi shielding tape, flame retardant tape, Shielding tape 1170, 3M foil Tape, 3M Tape, 3M Tape 1170, 3m conductive adhesive, acrylic adhesive 3m, aluminium tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 1.063 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 10.795 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.558 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.8 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 139.14567002362352 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.343513847025249 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.343513847025249 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.25 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 7.7 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.251968503937008 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2280.189 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.063 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 10.795 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 19.558 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 10.8 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 734.6616819217891 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.3659987931454842 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.342997965331736 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.68779527559055 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12038.948 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1073.199 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1062.766 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.035 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.067 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92736.00200743708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 271.9997252158364 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 234.30067838222234 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1519670.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 106.277 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.84 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 100 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


