3M™ EMI Aluminum Foil Shielding Tape 1170, 3/4 in x 18 yd, 12 Rolls/Case
3M™ Aluminium Foil EMI Shielding Tape 1170 is an acrylic adhesive, EMI shielding foil tape. This flame retardant tape is designed for applications that require reliable, point to point electrical contact. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. It withstands a wide temperature range of -40°C to 130°C (-40°F to 266°F). The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$66.04
Regular Price
$77.69
| UPC | 00051138499419 |
|---|---|
| 3M ID | 7000132710 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1170 has aluminium foil backing with a pressure sensitive, electrically conductive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. The conductive particles in the adhesive offer low resistance between the substrate and the backing. This tape is designed for applications such as static charge draining, seaming shielded rooms, cable wrapping and providing surface contact to non solderable materials. Ideal for EMI shielding, grounding and static charge draining. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Unique adhesive creates secure contact with the application surface
- Suitable for EMI shielding, grounding and static charge draining
- Flame-retardant
- Rated for 600V applications
- Withstands a wide temperature range of -40 to 266 °F (-40 to 130 °C)
- Typical shielding effectiveness is above 85 dB, 1MHz to GHz
| 3M ID | 7000132710 |
|---|---|
| Part number | 1170-3/4"X18YD |
| Keywords | Tape 1170, Shielding tape, Aluminium foil tape, emi shielding tape, flame retardant tape, Shielding tape 1170, 3M foil Tape, 3M Tape, 3M Tape 1170, 3m conductive adhesive, acrylic adhesive 3m, aluminium tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.05 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.133 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 61.02374409473229 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.2932148087058872 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.26896395986555066 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.001 M3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.122 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 732.2849291367874 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.520782327092495 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.227567518386608 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 0.012 M3 |
| Shipper - Metric Weight | 1.597 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.464 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.269 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


