3M™ EMI Aluminum Foil Shielding Tape 1170, 23 in x 18 yd, 1 Roll/Case
3M™ Aluminium Foil EMI Shielding Tape 1170 is an acrylic adhesive, EMI shielding foil tape. This flame retardant tape is designed for applications that require reliable, point to point electrical contact. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. It withstands a wide temperature range of -40°C to 130°C (-40°F to 266°F). The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$1,695.92
Regular Price
$1,995.20
| UPC | 00051135895061 |
|---|---|
| 3M ID | 7010320434 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1170 has aluminium foil backing with a pressure sensitive, electrically conductive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. The conductive particles in the adhesive offer low resistance between the substrate and the backing. This tape is designed for applications such as static charge draining, seaming shielded rooms, cable wrapping and providing surface contact to non solderable materials. Ideal for EMI shielding, grounding and static charge draining. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Unique adhesive creates secure contact with the application surface
- Suitable for EMI shielding, grounding and static charge draining
- Flame-retardant
- Rated for 600V applications
- Withstands a wide temperature range of -40 to 266 °F (-40 to 130 °C)
- Typical shielding effectiveness is above 85 dB, 1MHz to GHz
| 3M ID | 7010320434 |
|---|---|
| Part number | 1170 23"X18YD |
| Keywords | Tape 1170, Shielding tape, Aluminium foil tape, emi shielding tape, flame retardant tape, Shielding tape 1170, 3M foil Tape, 3M Tape, 3M Tape 1170, 3m conductive adhesive, acrylic adhesive 3m, aluminium tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 3.205 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 16.459 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.584 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1354.7520165906474 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 7.065815503025327 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 6.997472201748014 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 22200.408 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3.174 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1354.7520165906474 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.065815503025327 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.997472201748014 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.2 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 29.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22200.408 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.205 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.174 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.288 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 74.676 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.256 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82655.99621750425 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 282.99858747623995 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 244.9115270611805 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1354489.1 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 111.09 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 104.14 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 35 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 35 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 35 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |
Write Your Own Review


