3M™ EMI Aluminum Foil Shielding Tape 1170, 2 in x 18 yd, 5 per case
| UPC | 00051138494568 |
|---|---|
| 3M ID | 7000132702 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Aluminum Foil Shielding Tape 1170 is a high-quality tape used for shielding, cable wrapping, surface contact for non-solderable materials, and other shielding tasks.
The 2-inch wide tape is 3-mil (0.076 mm) thick with a 2-mil (0.051 mm) flat aluminum foil backing. The adhesive is durable and non-corrosive with a removable, pressure-sensitive liner for easy handling and die-cutting. This tape requires no heat, preparation or moisture before application.
This tape is ideal for applications that require reliable, point-to-point electrical contact. It is flame-retardant and UL Component recognized (UL510A Standard, Category OARC2, File No. E17385). For more details on regulatory compliance, visit www.3m.com/regs.
If you need a versatile, easy-to-use tape, use 3M™ EMI Aluminum Foil Shielding Tape 1170.
- VERSATILE: Used for EMI/RFI shielding applications, static charge draining, seaming shielded rooms, cable wrapping and surface contact to non-solderable materials
- TEST AND TROUBLESHOOT: Can be die-cut as well as used in electrical design and test laboratories for prototyping and troubleshooting
- NO ADDITIONAL TOOLS NEEDED: No heat, moisture or other preparation is needed to apply adhesive
- UL COMPONENT RECOGNIZED: UL510A Standard, Category OARC2, File No. E17385
- STABILITY: 5-year shelf life (from date of manufacture)
- COMPLIANCE INFORMATION: For more compliance information, visit www.3m.com/regs
| 3M ID | 7000132702 |
|---|---|
| Part number | 1170-2"X18YD |
| Keywords | 3m emi aluminum foil shielding tape 1170 2 in acrylic adhesive flame retardant point-to-point electrical contact liner handling temperature range 600 volt dry application static charge draining cable wrapping grounding ul listed |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.05 mm |
| Product Color | Silver |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 3.44 |
| Base - Customary Length Dimension | 2 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.44015748 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.51 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 87.376 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 87.38 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 23.677212708756127 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.1243575371428756 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.0361726322689246 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 3.44 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.440157480314961 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.388 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.47 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 87.376 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 87.38 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1027.1454361806361 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.624999820874412 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.180003358522102 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16831.898 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2551.457 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2349.61 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.371 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 67309.18973648972 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 456.3568827226966 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 388.5008030448131 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 33.85826771653543 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.103 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 176.221 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.86 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 375 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 375 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |

