3M™ EMI Aluminum Foil Shielding Tape 1170, 1/4 in x 18 yd, 36 Rolls/Case
3M™ Aluminium Foil EMI Shielding Tape 1170 is an acrylic adhesive, EMI shielding foil tape. This flame retardant tape is designed for applications that require reliable, point to point electrical contact. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. It withstands a wide temperature range of -40°C to 130°C (-40°F to 266°F). The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$21.12
Regular Price
$24.85
| UPC | 00051138496296 |
|---|---|
| 3M ID | 7010398769 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1170 has aluminium foil backing with a pressure sensitive, electrically conductive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. The conductive particles in the adhesive offer low resistance between the substrate and the backing. This tape is designed for applications such as static charge draining, seaming shielded rooms, cable wrapping and providing surface contact to non solderable materials. Ideal for EMI shielding, grounding and static charge draining. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Unique adhesive creates secure contact with the application surface
- Suitable for EMI shielding, grounding and static charge draining
- Flame-retardant
- Rated for 600V applications
- Withstands a wide temperature range of -40 to 266 °F (-40 to 130 °C)
- Typical shielding effectiveness is above 85 dB, 1MHz to GHz
| 3M ID | 7010398769 |
|---|---|
| Part number | 1170-1/4"X18YD |
| Keywords | Tape 1170, Shielding tape, Aluminium foil tape, emi shielding tape, flame retardant tape, Shielding tape 1170, 3M foil Tape, 3M Tape, 3M Tape 1170, 3m conductive adhesive, acrylic adhesive 3m, aluminium tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.05 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 38.964 G |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.35 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 9.000025874067497 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.0859009158377157 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.08585682338527872 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.25 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 147.484 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 38.944 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 6.35 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 53.495000690788785 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.33199852986945083 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.2575704701558362 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 6.624803149606299 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 6.624803149606299 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 1.2188976377952756 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 876.626 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 116.832 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 16.827 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 16.827 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 3.096 CM |
| Inner - Item Quantity | 3 |
| Inner - Total Unit Quantity | 3 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 848.5919747430046 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.499634771193351 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.090880915831984 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.2 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.2 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13905.931 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.041 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.402 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.082 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.068 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.288 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91284.32036391631 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 372.9978967679725 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 231.81386406477694 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.27992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1495882.0 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 105.149 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 115.011 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2700 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2700 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


