3M™ Embossed Copper Foil EMI Shielding Tape 1245, 1 in x 18 yd, 3 in Paper Core, 9 Rolls/Case
3M™ Embossed Copper Foil EMI Shielding Tape 1245 is an acrylic adhesive EMI shielding tape. This flame retardant tape is designed for applications that require outstanding electrical conductivity. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$72.19
Regular Price
$84.93
| UPC | 00054007275312 |
|---|---|
| 3M ID | 7000132179 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1245 has embossed, deadsoft, copper foil backing with a pressure sensitive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. The conductivity of the adhesive used in the tape offers good shielding effectiveness and stable contact resistance. The copper foil backing of the tape offers excellent resistance against oxidation and discoloration. Contact between the backing and the application substrate is established when the embossed backing edges cut through the adhesive layer. This flame retardant tape is designed for grounding and EMI shielding in equipment, components and shielded rooms. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Offers stable contact resistance and good shielding effectiveness
- Embossed backing cuts through the layer of adhesive for establishing contact between the backing and the application substrate
- Flame-retardant and suitable for grounding and EMI shielding in equipment, components and shielded rooms
- Comes on a removable liner for easy die-cutting and handling
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7000132179 |
|---|---|
| Part number | 1245-1"X18YD |
| Keywords | 12451"X18YD 12451X18YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil, Embossed |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.6 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.04 mm |
| Material | Embossed Copper Foil |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 18.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 1.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 260.411 G |
| Base - Metric Length Dimension | 16.459 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.025 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 82.13472529307263 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.5741079815782616 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.5280071179327818 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1345.947 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 239.5 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 744.7497001293215 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.166974038826976 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.7520640613950365 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12204.261 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2343.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2155.5 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 9 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 551.155655462194 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 475.2064061395036 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 215.55 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 900 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 900 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review

