3M™ Embossed Copper Foil EMI Shielding Tape 1245, 1/4 in x 18 yd, 3 in Paper Core, 36 Rolls/Case
3M™ Embossed Copper Foil EMI Shielding Tape 1245 is an acrylic adhesive EMI shielding tape. This flame retardant tape is designed for applications that require outstanding electrical conductivity. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$18.04
Regular Price
$21.22
| UPC | 00051138495725 |
|---|---|
| 3M ID | 7000132704 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1245 has embossed, deadsoft, copper foil backing with a pressure sensitive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. The conductivity of the adhesive used in the tape offers good shielding effectiveness and stable contact resistance. The copper foil backing of the tape offers excellent resistance against oxidation and discoloration. Contact between the backing and the application substrate is established when the embossed backing edges cut through the adhesive layer. This flame retardant tape is designed for grounding and EMI shielding in equipment, components and shielded rooms. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Offers stable contact resistance and good shielding effectiveness
- Embossed backing cuts through the layer of adhesive for establishing contact between the backing and the application substrate
- Flame-retardant and suitable for grounding and EMI shielding in equipment, components and shielded rooms
- Comes on a removable liner for easy die-cutting and handling
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7000132704 |
|---|---|
| Part number | 1245-1/4"X18YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil, Embossed |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.6 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.04 mm |
| Color Family | Brown |
| Material | Embossed Copper Foil |
| Product Color | Copper |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 18.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 0.5 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 67.278 G |
| Base - Metric Length Dimension | 16.459 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.012 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 20.68747641432291 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.14832260075274195 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.13602521576806947 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 339.007 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 61.7 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 732.2849291367874 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.3395959901177354 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.896466843126131 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 0.012 M3 |
| Shipper - Metric Weight | 2.422 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.221 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.269 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 568.7926364369841 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 489.6907767650501 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 222.12 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


