3M™ Embossed Copper Foil EMI Shielding Tape 1245, 1-1/2 in x 18 yd, 3 in Paper Core, 6 Rolls/Case
3M™ Embossed Copper Foil EMI Shielding Tape 1245 is an acrylic adhesive EMI shielding tape. This flame retardant tape is designed for applications that require outstanding electrical conductivity. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$119.09
Regular Price
$140.11
| UPC | 00051138510701 |
|---|---|
| 3M ID | 7010398891 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1245 has embossed, deadsoft, copper foil backing with a pressure sensitive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. The conductivity of the adhesive used in the tape offers good shielding effectiveness and stable contact resistance. The copper foil backing of the tape offers excellent resistance against oxidation and discoloration. Contact between the backing and the application substrate is established when the embossed backing edges cut through the adhesive layer. This flame retardant tape is designed for grounding and EMI shielding in equipment, components and shielded rooms. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Offers stable contact resistance and good shielding effectiveness
- Embossed backing cuts through the layer of adhesive for establishing contact between the backing and the application substrate
- Flame-retardant and suitable for grounding and EMI shielding in equipment, components and shielded rooms
- Comes on a removable liner for easy die-cutting and handling
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010398891 |
|---|---|
| Part number | 1245 1.5"X18YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil, Embossed |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 4.0 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.101 mm |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 318.512 G |
| Base - Metric Height Dimension | 109.499 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 38.1 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 109.5 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 27.887851051292653 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.7021987605302973 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.7018041330809863 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.310984251968504 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.311023622047244 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.457 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 318.333 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 109.499 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 38.1 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 109.5 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 734.6616819217891 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.254921660168137 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.2108292077311615 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.68779527559055 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12038.948 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.93 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.91 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.035 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.067 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92493.92081461329 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 460.9998179643101 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 421.0829207731162 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1515703.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 191.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.535 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


