3M™ Embossed Aluminum Foil EMI Shielding Tape 1267, 1/2 in x 18 yd, 3 in Paper Core, 18 Rolls/Case
3M™ Embossed Aluminum EMI Shielding Tape 1267 is an acrylic adhesive EMI shielding tape. This flame retardant tape is designed for applications that require outstanding electrical conductivity. It comes on a liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$39.62
Regular Price
$46.61
| UPC | 00051138495671 |
|---|---|
| 3M ID | 7010398765 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1267 has an embossed, deadsoft, aluminum foil backing with a pressure sensitive, corrosion resistant, acrylic adhesive that ensures firm adherence. Contact between the backing and the application substrate is established when the embossed backing edges cut through the adhesive layer. This tape is suitable for grounding and EMI shielding in equipment, components and shielded rooms. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Embossed backing cuts through the layer of adhesive for establishing contact between the backing and the application substrate
- Offers outstanding contact through the adhesive with an embossed pattern
- Flame-retardant
- Removable liner for easy die-cutting and handling
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010398765 |
|---|---|
| Part number | 1267-1/2"X18YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing Material | Embossed Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.05 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 70.307 G |
| Base - Metric Height Dimension | 107.95 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 12.7 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 107.95 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 9.031514126020378 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.15500040267432189 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.15493646861828828 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.25 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.25 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.148 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 70.278 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 107.95 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 12.7 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 107.95 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 734.6616819217891 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.8153030881008867 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.7888476166387015 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.68779527559055 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12038.948 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.277 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.265 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.035 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.067 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Item Quantity | 18 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 18 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 18 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92736.00200743708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 316.9982775503918 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 278.88476166387017 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1519670.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 126.5 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.84 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


