3M™ Elevated Temperature Universal Faceshield Holder For Hard Hat H24T, Black, 10 EA/Case
3M™ Elevated Temperature Universal Faceshield Holder H24T is designed to work with 3M™ H-700T series elevated temperature hard hats and can withstand radiant heat loads (exposures) up to 375 °F.
Special Price
$170.00
Regular Price
$200.00
| UPC | 50051131275107 |
|---|---|
| 3M ID | 7100113761 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Elevated Temperature Universal Faceshield Holder, H24T is designed to work with 3M™ H 700T series elevated temperature hard hats and can withstand radiant heat loads (exposures) up to 375 °F. Easy to use system can be fitted with a range of visors that offer good balance, close fit and a secure flip up – creating a convenient solution for face protection against a range of hazards. Also fits the 3M™ H 700 cap style hard hat. Does not interfere with cap mounted 3M earmuffs. Requires protective eyewear, sold separately. Meets ANSI Z87.1 2015.
- Two position system locks shield up and out of place when not in use
- Quick change system with no snaps, bands or cams offers easy window replacement
- System gives users a wide choice of faceshield materials, and tints for task specific requirements
| 3M ID | 7100113761 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Head & Face Protection > Head Protection Accessories |
| Color Family | Black |
| For Use With | Hard Hats |
| Material | Heat Resistant 15% Glass Nylon |
| Product Color | Black |
| Product Number | H24T |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Casting Furnace Sampling Tapping |
| Recommended Industry | Metal Fabrication Metal Smelting |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 272.155 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 130.86249007143684 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.5999990696492535 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3999979100177545 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2144.452 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 181.436 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1308.6249617381125 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.999999514983023 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.9999791001775447 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21444.521 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2721.554 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1814.36 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.13 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.83 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86470.64538223564 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 347.000104962083 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 207.99891320923234 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.417 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 94346.72 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 108.915 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 520 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 520 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 52 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 13 |
Write Your Own Review


