3M™ Electroplating Tape 470, Tan, 6 in x 36 yd, 7.1 mil, 8 Roll/Case
| UPC | 00021200876646 |
|---|---|
| 3M ID | 7000123464 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Rugged Reliability
3M™ Electroplating Tape 470 is engineered to withstand intense and difficult conditions associated with electroplating and anodizing processes. It's built on a flexible vinyl backing that conforms to irregular or curved surfaces. It is resistant to most common solvents and has excellent resistance to chemicals used in electroplating and anodizing. This tape will hold up while operating at temperatures of up to 170°F/76°C. When you're finished, the tape removes cleanly from most surfaces. In addition, the backing accepts marker ink and is printable using a thermal transfer process, making customization relatively easy when needed.
Recommended Applications
Masking during electroplating operations, including both flat strip and overlapping masks Masking during anodizing operations Wrapping, patching, coated racks and masking irregular surfaces Labeling Milling and etching Peening operations
Sealing containers from water intrusion
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, our technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Excellent resistance to most chemicals used in typical electroplating and anodizing operations
- Resists most common solvents and works at temperatures up to 121°C/250°F
- Abrasion, moisture and wear resistant to withstand rugged working conditions
- Conformable backing is ideal for use on curved and irregular surfaces
- Rubber adhesive provides excellent holding strength on many surfaces
- This version of 470 has no liner
| 3M ID | 7000123464 |
|---|---|
| Part number | 470 |
| Keywords | automotive surface protection film suppliers |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Vinyl Tapes |
| Adhesion Strength (Imperial) | 37 |
| Adhesion Strength (Metric) | 4.0 N/cm |
| Backing Material | Vinyl |
| Backing Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Backing Thickness (Imperial) | 6.3 mil |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 18.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.79 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.79015748 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.266 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 121.666 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 121.67 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 137.66913951150738 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.79105223926055 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.70066271176475 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.79 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.790157480314961 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2255.993 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.225 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 121.666 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 121.67 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1511.8681418465198 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 22.879573569546594 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 21.605301694118 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.992125984251969 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24775.08 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10.378 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.8 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.33 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.274 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.274 M |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1128.7667823865731 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1037.054481317664 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 470.4 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 384 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 384 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |

