3M™ Electroplating Tape 470, Tan, 3/4 in x 36 yd, 7.1 mil, 48 Roll/Case
| UPC | 00021200058523 |
|---|---|
| 3M ID | 7000050105 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Rugged Reliability
3M™ Electroplating Tape 470 is engineered to withstand intense and difficult conditions associated with electroplating and anodizing processes. It's built on a flexible vinyl backing that conforms to irregular or curved surfaces. It is resistant to most common solvents and has excellent resistance to chemicals used in electroplating and anodizing. This tape will hold up while operating at temperatures of up to 170°F/76°C. When you're finished, the tape removes cleanly from most surfaces. In addition, the backing accepts marker ink and is printable using a thermal transfer process, making customization relatively easy when needed.
Recommended Applications
Masking during electroplating operations, including both flat strip and overlapping masks Masking during anodizing operations Wrapping, patching, coated racks and masking irregular surfaces Labeling Milling and etching Peening operations
Sealing containers from water intrusion
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, our technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Excellent resistance to most chemicals used in typical electroplating and anodizing operations
- Resists most common solvents and works at temperatures up to 121°C/250°F
- Abrasion, moisture and wear resistant to withstand rugged working conditions
- Conformable backing is ideal for use on curved and irregular surfaces
- Rubber adhesive provides excellent holding strength on many surfaces
- This version of 470 has no liner
| 3M ID | 7000050105 |
|---|---|
| Part number | 470 |
| Keywords | automotive surface protection film suppliers |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Vinyl Tapes |
| Adhesion Strength (Imperial) | 37 |
| Adhesion Strength (Metric) | 40.0 N/100mm |
| Backing Material | Vinyl |
| Backing Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Backing Thickness (Imperial) | 6.3 mil |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 18.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 181.437 G |
| Base - Metric Height Dimension | 136.525 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 22.225 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 136.53 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 25.263830055219167 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.4000001146403763 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.30001166024904696 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.375 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.875 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.375196850393701 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.414 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 136.083 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 136.525 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 22.225 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 136.53 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 366.82056041277434 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 5.0000841063530235 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 3.600148741479051 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 11.10236220472441 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 5.748031496062992 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.748031496062992 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 6011.112 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1.633 KG |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.282 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.146 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.146 M |
| Inner - Item Quantity | 12 |
| Inner - Total Unit Quantity | 12 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1707.1247173990412 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 20.849116134823873 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 14.400594965916204 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.244094488188976 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.086614173228346 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.535433070866143 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 27974.762 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9.457 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.532 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.311 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.307 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.293 M |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83724.5768979727 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 784.8456533781642 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 518.4192141503614 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.372 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 235.151 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1728 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1728 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

