3M™ Electronic Double Sided Tape 82600, Clear, 1000 mm x 200 m, 0.005 mm, 1 Roll/Case
3M™ Double Sided Tape 82600 is a 5 micron double sided tape with clear PET film carrier and high performance acrylic adhesive. It features excellent initial tack and good convert-ability. It can be applied on most plastics, glass and metals.
Special Price
$4,377.90
Regular Price
$5,150.47
| UPC | 08806080064480 |
|---|---|
| 3M ID | 7100035539 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This thin tape can be used to enable thin bond line applications
- Instantaneous good tack and adhesion
- PET carrier is dimensionally stable and easy to die-cut
- Thin tape that can be used to enable thin bond line applications
- Excellent shear strength
| 3M ID | 7100035539 |
|---|---|
| Part number | 82600 |
| Keywords | 3M, double sided tape, 3M double sided tape, electronic double sided tape, 3M electronic double sided tape, double sided tape 82600, PET film carrier, high performance acrylic adhesive, good tack and adhesion, dimensionally stable, easy to die-cut, excellent shear strength, thin bond line applications, applicable markets electronics, electronics tape, consumer electronics tape, data center tape, plastics, glass, metals. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.001 mm |
| Face Side Adhesive Thickness (Imperial) | 0.08 mil |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 82600 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | South Korea |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 27.5 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 1.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 200.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.0 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3101.226674894295 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 60.62712210084133 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 57.16586458453876 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.661417322834646 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 41.338582677165356 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.661417322834646 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 50.82 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 27.5 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 25.93 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.22 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1.05 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.22 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92145.85358304575 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1247.816403966407 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1143.3172916907752 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.51 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 518.6 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 20 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 20 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


