3M™ Electrical Moisture Sealant Pads EMS II-60, 0.060" x 1.5" x 1.5", gray, 3900/Case
3M™ Electrical Moisture Sealant Pads EMS II are self-fusing, rubber based insulating compounds laminated to a flexible, all weather grade vinyl (PVC) backing. The pre cut pads are designed to electrically insulate and moisture seal electrical junctions for automotive, trailer, truck, heavy equipment, marine or other outdoor wiring connections.
Special Price
$0.52
Regular Price
$0.61
| UPC | 00054007479093 |
|---|---|
| 3M ID | 7000043007 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Electrical Moisture Sealant EMS II pads have excellent resistance to abrasion, moisture, ozone, alkalies, acids, copper corrosion and varying weathering conditions. They encapsulate and seal under 600V connections and are resistant to saltwater and corrosive chemicals. These pads also resist vapours and splashes from automotive fluids. With their improved, 3 sided construction, mastic exposure is eliminated.
- Self-fusing, rubber based insulating compounds laminated to a flexible, all weather grade vinyl (PVC) backing
- Pre-cut pads designed to electrically insulate and moisture seal electrical junctions
- Applications for automotive, trailer, truck, heavy equipment, marine or other outdoor wiring connections
- Excellent resistance to abrasion, moisture, ozone, alkalies, acids, copper corrosion and varying weathering conditions
- Encapsulates and seals under 600 volt connections
- Easily installed
- Flexible over wide temperature range
| 3M ID | 7000043007 |
|---|---|
| Part number | EMSII-60 |
| Keywords | 3m electrical moisture sealant pads, 3m ems II, Electrical Moisture Sealant EMS II, Electrical Moisture Sealant pads, moisture seal electrical junctions, moisture seal automotive |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Sealing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Vinyl |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1.4 G |
| Base - Metric Height Dimension | 11.43 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 53.34 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 43.18 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.003086471670588286 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.003086471670588286 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.45 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.1 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 1.7 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 26325.818 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.4 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 11.43 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 53.34 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 43.18 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 280.2323222756682 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 6.629300223899269 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.006206585882386 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0866141732283463 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 22.007874015748033 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.102362204724409 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 4592.185 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 910.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.3 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 55.9 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.5 CM |
| Consumer - Item Quantity | 650 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 650 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 650 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2684.099482372193 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 41.90546679610153 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.037239515294315 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.188976377952756 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.385826771653544 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.015748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 43984.51 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 19.008 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.46 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 59.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3900 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3900 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 117000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


