3M™ Electrical Moisture Block EMB-75, 0.875 in X 4 ft X 0.075 in, black, 840/Case
3M™ Electrical Moisture Block (EMB) is a specially formulated rubber adhesive/sealant for moisture proofing wire bundles. Resistant to salt water, corrosive chemicals and automotive fluids. Flexible over a wide temperature range. Easily installed. Flame retardant.
Special Price
$1.82
Regular Price
$2.14
| UPC | 00051138466596 |
|---|---|
| 3M ID | 7100168735 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Electrical Moisture Block (EMB) is a self-fusing, rubber based insulating adhesive/sealant designed to prevent the migration of water along harness wiring. EMB block is supplied on a release liner and offered in three standard sizes to accommodate different size wire bundles. It is compatible with typical wire insulation such as PVC, Hypalon® and crosslinked polyethylene.
- Specially formulated rubber adhesive/sealant for moisture proofing wire bundles
- Resistant to salt water, corrosive chemicals and automotive fluids
- Flexible over a wide temperature range
- Easily installed
- Compatible with typical extruded wire insulation found in automotive and marine wiring such as PVC, synthetic rubber, and crosslinked polyethylene
- Flame retardant
- Supplied on a release liner
| 3M ID | 7100168735 |
|---|---|
| Part number | EMB-75 .875X4 |
| Keywords | 3M Electrical Moisture Block, 3M EMB, electrical moisture block, moisture block for wire bundles |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Rubber Electrical Tapes |
| Backing (Carrier) Material | PVC |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 7.56 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3.1979493092844455 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.016666947021176746 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.015998946366756566 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 52.405 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 7.257 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 9.28079612064736 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 3.469998844998208 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 3.3597787370188787 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.124803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 152.085 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1523.97 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.477 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Item Quantity | 210 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 210 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 210 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2686.3201364198003 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.999999603167929 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.439114948075515 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.2 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 44020.9 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6350.293 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 6095.88 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.828 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 59.436 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.56 CM |
| Shipper - Item Quantity | 840 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 840 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | SLEV |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90864.35495705638 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 454.9988351876377 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 403.17256659321674 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.1 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.489 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 182.876 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 114.554 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 25200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 25200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


