3M™ Electric Water Activated Tape Dispenser W200, 1/Case
| UPC | 00051111977262 |
|---|---|
| 3M ID | 7000029100 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Consistent Dispensing that Offers a Secure Seal
3M engineered our 3M™ Electric Water Activated Tape Dispenser W200 to dispense water-activated tape at the push of a button. Easy-to-use, this tape dispenser has a heated water reservoir that speeds tape activation and helps improve adhesion in cooler packaging areas. This tape dispenser moistens the adhesive to produce a secure bond and seal corrugated cartons. For accurate and consistent tape distribution, 3M built this product to dispense a pre-set length of tape (45"- 90"). Tape length can be adjusted by the secondary shift push button.
Recommended Applications
3M™ Electric Water Activated Tape Dispenser W200 can be used for corrugated carton sealing in many industries including:
Consumer goods Electronics Food and beverage Medical MRO Paper
Simple Application of Water-Activated Tape
For secure bonds on corrugated cartons, 3M™ Electric Water Activated Tape Dispenser W200 is designed to dispense water-activated tape easily and consistently. 3M constructed this tape dispensing solution to help improve adhesion, even in cool packaging areas. Experience the advantages that come from a tape dispenser that helps produce strong seals as well as eases the packaging process.
- Electric water-activated tape dispenser is easy to use
- Heated water reservoir speeds tape activation
- Dispenses a pre-set length of water-activated tape for accurate and consistent tape distribution
- Designed to moisten adhesive to produce a secure bond
- Water reservoir helps improve adhesion in cooler packaging areas
| 3M ID | 7000029100 |
|---|---|
| Keywords | 3M, electric water activated tape dispenser, water-activated tape, heated water reservoir, tape activation, adhesion improvement, cooler packaging areas, pre-set tape length, consistent tape distribution, secure bond, tape moistening, corrugated carton sealing, consumer goods packaging, electronics packaging, food and beverage packaging, medical packaging, MRO packaging, paper packaging, print packaging, packaging process improvement, strong seals, packaging ease, commercial solutions, building maintenance, repair, manufacturing, specialty materials, defense, bonding and assembly, woodworking, heavy industrial, metalworking, shipping fulfillment, appliance, automotive electronics. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Table Top Dispensers |
| Application | Box Closure, General and Primary Packaging |
| Color Family | Black |
| Features | Water Activated |
| Product Number | W200 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Width (Imperial) | 3.0 in |
| Tape Width (Metric) | 76.3 mm |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 13.608 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3433.2269648791266 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 30.00050463811814 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 28.90701181768115 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 56260.51 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 13.112 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISP |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3433.2269648791266 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 30.00050463811814 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 28.90701181768115 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.937007874015748 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.787401574803148 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.850393700787402 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 56260.51 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 13.608 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.112 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.354 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.528 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.301 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | DISP |
| Shipper - Item Unit | DISP |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92328.92481532994 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 749.5716914285838 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 693.7682836243475 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.513 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 314.688 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.18 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 24 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISP |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |


