3M™ E-A-R™ UltraFit™ Probed Test Plugs 393-2001-50, 50 EA/Case
Test probe for the 3M™ E-A-Rfit™ System, test probe for 3M™ UltraFit™ Earplug
Special Price
$103.70
Regular Price
$122.00
| UPC | 10080529190748 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002387 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
These test earplugs are modified with a probe tube for use during earplug fit testing with the 3M™ E-A-Rfit™ Validation System 3M is Leading the Advancement of Hearing Conservation™.
- These test earplugs are modified with a probe tube for use during earplug fit testing with the 3M™ E-A-Rfit™ Validation System
- 50 PR Per Case
- 3M PSD products are for occupational use only.
- *The NRR may overestimate the hearing protection provided during typical use.
| 3M ID | 7000002387 |
|---|---|
| Keywords | 70071562758,Hearing Protection,E-A-R fitValidation System,E-A-R UltrafitProbed Test Plugs 393-2001-50,Automotive,Construction,Energy,Health Care,Manufacturing,Safety,Transportation,Mining & Metallurgy,Probed Earplugs for Fit Testing,Health & Safety Testing,Elastomeric Polymer,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Hearing Protection Fit Testing |
| Color Family | Yellow |
| Earplug Shape | Flanged |
| Material | Elastomeric Polymer |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | 393-2001-50 |
| Product Series | E-A-Rfit |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Health & Safety Testing |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | E-A-R™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 2.722 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 13.49997778735715 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.006000982776672368 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.005952481078991695 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 221.225 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 2.7 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.43 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 224.8338079353324 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.4900876088369829 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.029762405394958474 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.732283464566929 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.377952755905512 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3684.366 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 222.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.5 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.133 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.171 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.162 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90376.16500429851 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 200.6206585882386 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 10.000168212706047 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.481 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 4.536 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 1680 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1680 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 336 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


