3M™ E-A-R™ UltraFit™ Earplugs VP340-4004, Corded, Vending Pack, 500 Pair/Case
3M™ E-A-R™ UltraFit™ Earplugs are made with a triple-flange design to contour to the different shapes and sizes of ear canals to help create a comfortable noise-blocking seal. These earplugs are made of a pliable, soft polymer that can be washed so that the earplugs can be reused, cutting down costs and extending the product life.
Special Price
$746.30
Regular Price
$878.00
| UPC | 10093045932488 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127255 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Easy to use- hold the stems to insert the triple flange ear tips into the ear canals. One size designed to fit most. Options include with or without cord to suit user preference. Cord material options include vinyl or cloth. EARfit testable to help validate the level of protection the individual user is getting.
- Stem helps users insert earplug into their ear canals
- No need to touch the ear tips during earplug insertion, helping to keep ear tips clean longer
- Soft polymer is washable and reusable
- Compatible with the 3M™ E-A-Rfit™ Validation System
- Noise reduction rating (NRR)*: 25 dB for standard Ultrafit and 27 dB for Ultrafit 27.
- CSA Class AL
- *U.S. EPA specifies the NRR as the measure of hearing protector noise reduction. However, 3M makes no warranties as to the suitability of the NRR for this purpose. 3M strongly recommends personal fit testing of hearing protectors. Research suggests that users may receive less noise reduction than indicated by the attenuation label value(s) on the packaging due to variation in fit, fitting skill, and motivation of the user. Refer to applicable regulations or guidance on how to adjust attenuation label values. It is recommended that the NRR be reduced by 50% to better estimate typical protection.
- Vinyl or cloth material options for cords
| 3M ID | 7000127255 |
|---|---|
| Keywords | 70071522711,Hearing Protection,E-A-R UltraFitEarplugs,E-A-R UltraFitCorded Earplugs VP340-4004,in Vending Packs,Manufacturing,Safety,Mining & Metallurgy,Pre-Molded,Reusable Earplugs,Woodworking,Assembly,Blasting,Cleaning,Demolition,Electrical,Facility Maintenance,Grinding,Machine Operations,Painting,Sanding,Welding,Elastomeric Polymer,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Color Family | Yellow |
| Dispenser Available | No |
| Earplug Material | Elastomeric Polymer |
| Earplug Size | Regular |
| Earplug Shape | Flanged |
| Green Certification or other Recognition | No |
| Green Environmental Attribute | No |
| Hearing Protection Style | Corded |
| Hearing Protection Type | Eartips |
| Material | ABS/Elastomeric Polymer |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | Yes |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | VP340-4004 |
| Product Series | E-A-R |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Blasting Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Construction General Manufacturing Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Repair & Operation (MO) Transportation |
| Reusable | Yes |
| Roll-Down Required | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | E-A-R™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 73.482 G |
| Base - Metric Height Dimension | 10.16 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 2.54 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 12.00001415750863 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.16200007949869175 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.05489510328403452 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 196.645 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 24.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.16 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2254.367530388604 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.849762486084146 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.489510328403452 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.73228346456693 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.37795275590551 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.73228346456693 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 36942.465 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.107 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.49 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.298 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.416 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.298 M |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 75913.53765384696 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 220.46226218487757 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 148.2167788668932 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.37007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.244 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 67.23 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.0 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 2700 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2700 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


