3M™ E-A-R™ UltraFit™ Earplugs 340-4003, Uncorded, Poly Bag, 400 Pair/Case
3M™ E-A-R™ UltraFit™ Earplugs are made with a triple-flange design to contour to the different shapes and sizes of ear canals to help create a comfortable noise-blocking seal. These earplugs are made of a pliable, soft polymer that can be washed so that the earplugs can be reused, cutting down costs and extending the product life.
Special Price
$499.80
Regular Price
$588.00
| UPC | 10080529400021 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002321 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Easy to use- hold the stems to insert the triple flange ear tips into the ear canals. One size designed to fit most. Options include with or without cord to suit user preference. Cord material options include vinyl or cloth. EARfit testable to help validate the level of protection the individual user is getting.
- Stem helps users insert earplug into their ear canals
- No need to touch the ear tips during earplug insertion, helping to keep ear tips clean longer
- Soft polymer is washable and reusable
- Compatible with the 3M™ E-A-Rfit™ Validation System
- Noise reduction rating (NRR)*: 25 dB for standard Ultrafit and 27 dB for Ultrafit 27.
- CSA Class AL
- *U.S. EPA specifies the NRR as the measure of hearing protector noise reduction. However, 3M makes no warranties as to the suitability of the NRR for this purpose. 3M strongly recommends personal fit testing of hearing protectors. Research suggests that users may receive less noise reduction than indicated by the attenuation label value(s) on the packaging due to variation in fit, fitting skill, and motivation of the user. Refer to applicable regulations or guidance on how to adjust attenuation label values. It is recommended that the NRR be reduced by 50% to better estimate typical protection.
- Vinyl or cloth material options for cords
| 3M ID | 7000002321 |
|---|---|
| Keywords | 70071515780,Hearing Protection,E-A-R UltraFitEarplugs,E-A-R UltraFitUncorded Earplugs 340-4003,in Poly Bag 400,Energy,Manufacturing,Mining,Oil & Gas,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Oil & Gas,Power Distribution,Pre-Molded,Reusable Earplugs,Personal Safety,Woodworking,Elastomeric Polymer,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Color Family | Yellow |
| Dispenser Available | No |
| Earplug Material | Elastomeric Polymer |
| Earplug Size | Regular |
| Earplug Shape | Flanged |
| Hearing Protection Style | Cordless |
| Hearing Protection Type | Eartips |
| Material | ABS/Elastomeric Polymer |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | Yes |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | 340-4003 |
| Product Series | E-A-R UltraFit |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Blasting Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Construction General Manufacturing Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance Mining Oil & Gas Pharmaceutical Repair & Operation (MO) Transportation |
| Reusable | Yes |
| Roll-Down Required | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | E-A-R™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 5.475 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Unit of Use - Billing Unit | PAK |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4.883425121180951 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.012070308854622047 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.007054792389916083 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 80.025 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3.2 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PAIR |
| Unit of Use - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 411.0022393273133 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9764273592168228 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7054792389916082 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.448818897637794 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.307086614173228 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 6735.12 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 320.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 24.0 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 21.1 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.3 CM |
| Consumer - Item Quantity | 100 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 100 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | PCS |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1953.360894910766 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.828123541848819 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.821916955966433 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.31496062992126 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.37795275590551 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32009.85 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.19 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.28 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 54.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 400 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 400 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88850.57140193021 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 233.68999791597022 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 101.58901041479159 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.456 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 46.08 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 14400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 14400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review

