3M™ E-A-R™ Roll Model 319-1003, 1 EA/Case
Roll Model 319-1003
Special Price
$22.95
Regular Price
$27.00
| UPC | 10080529190038 |
|---|---|
| 3M ID | 7100179589 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This hands-on device demonstrates the proper way to ensure your earplugs are the correct size and to aid in proper fitting and roll down of foam earplugs.
- This hands-on device demonstrates the proper way to ensure your earplugs are the correct size and to aid in proper fitting and roll down of foam earplugs.
- 1 EA Per Case
- Training tool
- *The NRR may overestimate the hearing protection provided during typical use.
| 3M ID | 7100179589 |
|---|---|
| Keywords | 3M, E-A-R, Roll Model 319, earplugs fitting device, proper earplug fitting, foam earplugs, earplug size demonstration, earplug fitting aid, safety earplugs, fire safety, personal safety, earplug roll down, hands-on earplug device, ear protection fitting. |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Hearing Protection Fit Testing |
| Color Family | Transparent |
| Earplug Shape | Non Pertinent |
| Material | Acrylic |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 319-1003 |
| Product Series | E-A-R Support Materials |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | E-A-R™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 618.7 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 66.02262613974047 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.3640000161378376 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.12500210265882558 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1081.917 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 56.7 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 66.02262613974047 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.3640000161378376 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.12500210265882558 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.2440944881889764 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.732283464566929 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.3700787401574805 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1081.917 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 618.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 56.7 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 5.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 17.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 11.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80490.31846095188 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1097.9020656806904 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 97.50164007388396 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.319 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 44.226 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 780 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 780 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 780 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 15 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 52 |
Write Your Own Review


