3M™ E-A-R™ Push-Ins™ SofTouch™ Earplugs 318-4001, Corded, Poly Bag, 2000 Pair/Case
| UPC | 10080529180183 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127215 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ E-A-R™ Push-Ins™ SofTouch™ corded earplugs feature a push-to-fit design with a flexible stem to help keep the soft foam tip clean, even when hands are dirty. There is no need to roll the foam before fitting. Our earplugs are packaged in a poly bag to keep them clean prior to use. Recommended applications include assembly and mechanical, chipping, chiseling, cleaning, drilling, furnace operations, grinding, heavy equipment operations, machining, metal repair, painting, pouring/casting, power fastening, riveting, sanding, sawing and welding. Not only is noise present in our daily routines and recreational activities, but millions of Americans work in hazardous noise on a daily basis. Estimates from the National Institutes of Health suggest that approximately 15 percent of Americans (26 million people) between the ages of 20 and 69 have high frequency hearing loss due to exposure to noise at work or during leisure activities. Hearing loss due to noise is almost entirely preventable by judicious use of hearing protection.
- Soft, flexible foam conforms to the unique shape of each ear for comfortable noise reduction
- Flexible stem makes fitting easy without touching the foam tip, keeping the tip clean even when hands are dirty
- Poly bag keeps earplugs clean before use
- Noise Reduction Rating (NRR)* 31 dB. CSA Class AL.
| 3M ID | 7000127215 |
|---|---|
| Keywords | 70071520988,Hearing Protection,E-A-R Push-InsSofTouchEarplugs,E-A-R Push-InsSofTouchCorded Earplugs 318-4001,Push-To-Fit Earplugs,Industrial Maintenance,Commercial Building,Heavy Infrastructure,Assembly,Blasting,Cleaning,Demolition,Electrical,Facility Maintenance,Grinding,Machine Operations,Painting,Sanding,Welding,Polyurethane,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Color Family | Multi-color |
| Dispenser Available | No |
| Earplug Material | Foam/Thermoplastic |
| Earplug Size | Regular |
| Earplug Shape | Cone |
| Green Certification or other Recognition | No |
| Green Environmental Attribute | No |
| Hearing Protection Style | Corded |
| Hearing Protection Type | Eartips |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | No |
| Product Color | Blue Yellow |
| Product Number | 318-4001 |
| Product Series | E-A-R |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Blasting Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Commercial Buildings Construction Design & Construction General Manufacturing Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Repair & Operation (MO) Transportation |
| Reusable | No |
| Roll-Down Required | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | E-A-R™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Metric Gross Weight | 6.351 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Unit of Use - Billing Unit | PAA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3.9473819105118526 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.014001558271361575 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.00903895274957998 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 64.686 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.1 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PAIR |
| Unit of Use - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 733.9179245287625 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.6029979296168495 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.807790549915996 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.007874015748031 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.763779527559056 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.25984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 12026.76 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 820.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.305 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.248 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.159 M |
| Consumer - Item Quantity | 200 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 200 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 200 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 7894.72842725213 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 28.000911920101302 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 18.07790549915996 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 24.566929133858267 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.25984251968504 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 129371.42 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.701 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.2 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.624 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.502 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.413 M |
| Shipper - Item Quantity | 2000 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2000 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 56935.15324038522 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 202.82528121008738 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 108.46743299495976 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 29.52755905511811 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 0.933 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 49.2 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.75 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 12000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 12000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


