3M™ E-A-R™ Push-Ins™ Earplugs 318-1000, Uncorded, Poly Bag, 400 Pair/Case
The 3M™ E-A-R™ Push-Ins™ Earplugs have firm fitting stems to help with easier fitting — just hold the fitting stems to push the soft foam ear tips into the ear canals. No need to touch the ear tips, helping to keep the ear tips clean longer even if hands are dirty. One size fits most.
Special Price
$165.75
Regular Price
$195.00
| UPC | 10080529180008 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127213 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Fitting stems allow users to insert and remove ear tips more easily and help with deeper insertion of the ear tips. The smooth surface of EARform™ foam may help the ear tips slide into the ear canal more easily. No need to roll down ear tip into a cylinder before insertion. Available with or without cord to suit user preference. This product is EARfit testable to help validate the level of protection the individual user is getting.
- Noise reduction rating (NRR)*: 28 dB
- Hold the flexible fitting stem to insert the ear tip and help keep it clean longer even when hands are dirty
- Smooth surface of soft E-A-Rform™ foam ear tip helps the ear tip slide into place for a comfortable fit
- Compatible with the 3M™ E-A-Rfit™ Validation System
- Available with or without cords to suit user preference
- CSA Class AL
- *U.S. EPA specifies the NRR as the measure of hearing protector noise reduction. However, 3M makes no warranties as to the suitability of the NRR for this purpose. 3M strongly recommends personal fit testing of hearing protectors. Research suggests that users may receive less noise reduction than indicated by the attenuation label value(s) on the packaging due to variation in fit, fitting skill, and motivation of the user. Refer to applicable regulations or guidance on how to adjust attenuation label values. It is recommended that the NRR be reduced by 50% to better estimate typical protection.
| 3M ID | 7000127213 |
|---|---|
| Keywords | 70071520939,Hearing Protection,E-A-R Push-InsEarplugs,E-A-R Push-InsUncorded Earplugs 318-1000,in Poly Bag 400,Construction,Energy,Manufacturing,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Power Distribution,Push-To-Fit Earplugs,Woodworking,Heavy Infrastructure,Industrial Maintenance,Commercial Building,Polyurethane,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Color Family | Multi-color |
| Dispenser Available | No |
| Earplug Material | Foam/Thermoplastic |
| Earplug Size | Regular |
| Earplug Shape | Round |
| Hearing Protection Style | Cordless |
| Hearing Protection Type | Eartips |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | No |
| Product Color | Blue Yellow |
| Product Number | 318-1000 |
| Product Series | E-A-R |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Blasting Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Commercial Buildings Construction Design & Construction General Manufacturing Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Marine Metal Fabrication Military Maintenance Mining Oil & Gas Repair & Operation (MO) |
| Reusable | No |
| Roll-Down Required | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | E-A-R™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Metric Gross Weight | 4.989 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Unit of Use - Billing Unit | PAA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4.883425121180951 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.010998862260403542 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.007054792389916083 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 80.025 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3.2 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PAIR |
| Unit of Use - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 410.5398624183075 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8699440865815269 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7054792389916082 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.438188976377953 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.307086614173228 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 6727.543 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 320.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 23.973 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 21.1 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.3 CM |
| Consumer - Item Quantity | 100 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 100 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1953.360894910766 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.399985828685787 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.821916955966433 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.31496062992126 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.37795275590551 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32009.85 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1995.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1280.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 54.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 400 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 400 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88850.57140193021 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 194.00679072269227 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 101.58901041479159 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.456 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 46.08 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 14400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 14400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


