3M™ E-A-R™ One Touch™ Pro Earplug Dispensing Mechanism, 391-0011, 1 ea/Case
3M™ One Touch™ Pro Earplug Dispenser gives workers convenient access to hearing protection products. A "No-Waste Funnel" accurately delivers earplugs with a slight turn. It typically dispenses a single earplug with each turn, giving the worker more control with less chance of spillage and waste of earplugs.
Special Price
$30.60
Regular Price
$36.00
| UPC | 00051131277489 |
|---|---|
| 3M ID | 7010528303 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A "No Waste Funnel" accurately delivers earplugs with a slight turn. It typically dispenses a single earplug with each turn, giving the worker more control with less chance of spillage and waste of earplugs.
- Dispenser makes it easy for workers to access earplugs
- A simple turn of the hand drops earplug into a worker's hand one at a time
- Drained catch tray, wind side shields and durable plastic construction safeguards earplugs in outdoor locations
- Versatile design allows for placing on countertops or wall mounting
- Bulk style dispenser eliminates waste from individually wrapped earplugs
- Accepts 8 different 3M™ Earplugs in refill bottles
- Refill bottle not included
| 3M ID | 7010528303 |
|---|---|
| Keywords | 70071674207,Hearing Protection,One TouchPro Earplug Dispensers,One TouchPro Earplug Dispenser 391-0000,Blue,Hearing Conservation,Manufacturing,Safety,Dispenser,Woodworking,Assembly,Blasting,Cleaning,Demolition,Electrical,Facility Maintenance,Grinding,Machine Operations,Painting,Sanding,Welding,ABS,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplug Dispensers |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Number | 391-0000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | E-A-R™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 616.9 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1131.0067502024767 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.3600316954185099 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.0500617547865718 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 18533.88 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 476.3 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1131.0067502024767 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.3600316954185099 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.0500617547865718 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.62992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.31496062992126 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.31496062992126 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18533.88 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 616.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 476.3 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95502.15950825602 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 119.0496215798339 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 67.20351138181623 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.37992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.565 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 30.483 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 120.345 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 64 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


