3M™ E-A-R™ One Touch™ Pro Earplug Dispenser, Blue 391-0000
| UPC | 10078371668034 |
|---|---|
| 3M ID | 7100064963 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ One Touch™ Pro Earplug Dispenser makes it easy for workers to get the earplugs they need on the job. The dispenser holds 400 500 pair of earplugs that are dispensed one at a time. A simple turning motion drops an earplug into the worker's hand. Because the dispensing of earplugs is controlled, there should be little waste. Our dispenser also makes it more sanitary for workers to get their earplugs. It eliminates the practice of workers reaching into a bin and touching multiple earplugs while taking the ones they need. This feature is especially important considering that workplace hands are often soiled with various contaminants. A durable dispenser that may be used indoors and out The dispenser is made from durable ABS and POM plastic to withstand harsh environments, whether that is indoors or outside. The plastic construction holds up under sunlight, rain and wind. When placed outdoors, the dispenser will shelter and keep earplugs safe from rain, sleet and snow. Drainage holes won't allow rainwater to collect in the bottom of the dispenser. Locate earplugs wherever it's most convenient for workers When earplugs are conveniently located, it often boosts hearing protection compliance rates among workers. This dispenser may be placed on flat, level surfaces such as countertops, or wall mounted in a convenient place. For wall mounting applications, a powder coated steel backplate is included. Reduce Waste Because the dispenser uses earplugs that are not individually wrapped in plastic, there is less packaging waste, workers don't stuff their pockets with bits of plastic wrap, or worse yet drop the wrappers as litter. Additionally, earplugs sold in this manner are generally sold at a more economical price point. • Dispenser is easy to refill with popular earplug products • When the plastic canister holding the earplugs is empty, simply replace • When the plastic canister holding the earplugs is empty, simply replace
- Dispenser makes it easy for workers to access earplugs
- A simple turn of the hand drops earplug into a worker's hand one at a time
- Drained catch tray, wind side shields and durable plastic construction safeguards earplugs in outdoor locations
- Versatile design allows for placing on countertops or wall mounting
- Bulk style dispenser eliminates waste from individually wrapped earplugs
- Accepts 8 different 3M™ Earplugs in refill bottles
- Refill bottle not included
| 3M ID | 7100064963 |
|---|---|
| Keywords | 70071674207,Hearing Protection,One TouchPro Earplug Dispensers,One TouchPro Earplug Dispenser 391-0000,Blue,Hearing Conservation,Manufacturing,Safety,Dispenser,Woodworking,Assembly,Blasting,Cleaning,Demolition,Electrical,Facility Maintenance,Grinding,Machine Operations,Painting,Sanding,Welding,ABS,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplug Dispensers |
| Color Family | Blue |
| Hearing Protection Style | Dispenser |
| Material | ABS |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | Yes |
| Product Color | Blue |
| Product Number | 391-0000 |
| Product Series | One Touch |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Blasting Cleaning Composite Finishing Demolition Electrical Facility Maintenance Final Finish Grinding Machine Operation Paint Preparation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Construction Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Marine Metal Fabrication Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Transportation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | E-A-R™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 10 |
| Base - Customary Length Dimension | 8 |
| Base - Customary Width Dimension | 8 |
| Base - Metric Gross Weight | 2775.986 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 20.32 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 640.0000024409497 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 6.120001533535496 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 5.910593249176568 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 10487.721 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 2681.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2285.01457002914 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.550832479832057 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.910593249176568 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.62992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.496062992125985 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 37444.68 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.425 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.681 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 54.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 275.577827731097 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 189.13898397365017 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 85.792 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 32 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 32 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 32 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |


