3M™ E-A-R™ EXPRESS™ Pod Plugs™ Earplugs 321-2200, Uncorded, Assorted Color Grips, Pillow Pack, 400 Pair/Case
| UPC | 10080529210118 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002308 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ E-A-R™ Express™ Pod Plugs™ Uncorded Earplugs feature a “no-roll” design with paddle style grips that provide quick, clean, and consistent fitting of hearing protection. Simply pinch the grip between fingers and push to fit, which keeps the tip going into the ears clean even if hands are somewhat soiled with dirt, oil, grease, or some other contaminant. The unique, slow recovery foam is easy to fit in the earcanal with no roll-down required for a comfortable, noise-blocking seal. Assorted grip colors available. These soft polyurethane foam earplugs have a Noise Reduction Rating (NRR) of 25 dB and are test compatible with the 3M™ E-A-Rfit™ Validation System. Not only is noise present in our daily routines and recreational activities, but millions of Americans work in hazardous noise on a daily basis. Estimates from the National Institutes of Health suggest that approximately 15 percent of Americans (26 million people) between the ages of 20 and 69 have high frequency hearing loss due to exposure to noise at work or during leisure activities. Hearing loss due to noise is almost entirely preventable by judicious use of hearing protection. *The NRR may overestimate the hearing protection provided during typical use. 3M recommends reducing the NRR by 50% for estimating the amount of noise reduction provided.
- Paddle-style grips make fitting easier than ever
- No-roll design helps keep earplugs and ears clean even if hands are dirty
- Slow recovery foam inserts easily then seals the earcanal for comfortable hearing protection
- Assorted Color Grips - Yellow Foam
- Noise reduction rating (NRR) 25 dB CSA Class AL
- Reusable Pillow Pack helps keep earplugs clean when they are not being worn.
| 3M ID | 7000002308 |
|---|---|
| Keywords | 70071515178,Hearing Protection,E-A-R EXPRESSPod PlugsEarplugs,E-A-R EXPRESSPod PlugsUncorded Earplugs Assorted Color Grips 321-2200,in Pillow Pack 400,Manufacturing,Safety,Mining & Metallurgy,Push-To-Fit Earplugs,Woodworking,Assembly,Blasting,Cleaning,Demolition,Electrical,Facility Maintenance,Grinding,Machine Operations,Painting,Sanding,Welding,Polyurethane,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Color Family | Yellow |
| Dispenser Available | No |
| Earplug Material | Foam/Thermoplastic |
| Earplug Size | Regular |
| Earplug Shape | Round |
| Hearing Protection Style | Cordless |
| Hearing Protection Type | Eartips |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | No |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | 321-2200 |
| Product Series | E-A-R |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Blasting Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive General Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Repair & Operation (MO) Transportation |
| Reusable | Yes |
| Roll-Down Required | No |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | E-A-R™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 5.84 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Unit of Use - Billing Unit | PAK |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4.883425121180951 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.012874996111596851 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.00903895274957998 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 80.025 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.1 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PACK |
| Unit of Use - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 382.81903335460214 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.0579983962252275 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.903895274957998 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.133858267716535 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.188976377952756 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.118110236220472 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 6273.28 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 410.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.232 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.208 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.13 M |
| Consumer - Item Quantity | 100 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 100 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1953.360894910766 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.14999844463874 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.615581099831992 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.31496062992126 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.37795275590551 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32009.85 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.336 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.64 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.262 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.543 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.225 M |
| Shipper - Item Quantity | 400 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 400 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88850.57140193021 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 220.46226218487757 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 130.16091959395172 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.456 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 59.04 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 14400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 14400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


