3M™ E-A-R™ E-Z-Fit™ Earplugs 312-1222, Corded, Poly Bag, 2000 Pair/Case
| UPC | 10080529120165 |
|---|---|
| 3M ID | 7000127211 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ E-A-R™ E-Z Fit Earplugs feature a bell-shaped design that fits comfortably in the ear to help protect your hearing. Insertion only requires rolling down the soft foam earplug, placing it into the earcanal, and then allowing the low-pressure foam to expand for a snug yet gentle fit that helps block high noise levels. This earplug is a suitable choice for persons with smaller earscanals. Bright yellow color allows supervisors to conduct a quick visual compliance check. Recommended applications include chipping, chiseling, drilling, furnace operations, grinding, heavy equipment operations, machining, pouring/casting, power fastening, riveting, sanding, sawing and welding. These earplugs are commonly used in the following industries: agriculture, automotive, chemicals, construction, general manufacturing, healthcare, oil and gas, and pharmaceuticals. These earplugs have a Noise Reduction Rating (NRR) of 28 dB, CSA Class AL. However, research suggests that many users will receive less noise reduction than indicated by the NRR due to variation in earplug fit, earplug fitting skill, and motivation of the user. It is recommended that the NRR be reduced by 50% to better estimate typical workplace protection. These soft polyurethane foam earplugs are test compatible with the 3M E-A-Rfit™ Validation System. Not only is noise present in our daily routines and recreational activities, but millions of Americans work in hazardous noise on a daily basis. Estimates from the National Institutes of Health suggest that hearing loss afflicts 28 million Americans. About one third of those cases are at least partially attributable to noise. Hearing loss due to noise is almost entirely preventable by judicious use of hearing protection.
- Bell-shaped earplugs fit comfortably in the ear to help protect your hearing
- Rolls down easily and then expands to block noise
- Low pressure foam conforms to the shape of the earcanal for a snug fit
- Smaller size earplug suitable for smaller earcanals
- Noise reduction rating (NRR) 28 dB CSA Class AL
- Cord allows earplugs to be stored conveniently around the neck in between uses
| 3M ID | 7000127211 |
|---|---|
| Keywords | 70071520871,Hearing Protection,E-A-R E-Z-FitEarplugs,E-A-R E-Z-FitCorded Earplugs 312-1222,in Poly Bag 2000,Safety,Mining & Metallurgy,Roll Down Foam Earplugs,Assembly,Blasting,Cleaning,Demolition,Electrical,Facility Maintenance,Grinding,Machine Operations,Painting,Sanding,Welding,Polyurethane,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Dispenser Available | No |
| Earplug Material | Foam |
| Earplug Size | Small |
| Earplug Shape | Bell |
| Green Certification or other Recognition | No |
| Green Environmental Attribute | No |
| Hearing Protection Style | Roll Down Foam |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | No |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | 312-1222 |
| Product Series | E-A-R E-Z-Fit |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Blasting Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Construction General Manufacturing Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Repair & Operation (MO) Transportation |
| Reusable | No |
| Roll-Down Required | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | E-A-R™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Metric Gross Weight | 3.9 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Unit of Use - Billing Unit | PAA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3.7250113870306483 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.008598028225210226 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.005004493351596721 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 61.042 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.27 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PAIR |
| Unit of Use - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 695.4464204203999 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.300065960104223 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.0008986703193443 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.007874015748031 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.251968503937007 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.25984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 11396.325 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 454.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.305 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.235 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.159 M |
| Consumer - Item Quantity | 200 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 200 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 200 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 7449.973955066021 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.20046569566415 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.008986703193441 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 31.496062992125985 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.133858267716537 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 122083.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.802 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.54 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.8 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.486 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.314 M |
| Shipper - Item Quantity | 2000 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2000 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 69872.18698846847 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 171.9605645042045 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 70.06290692235409 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 36.22047244094488 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.145 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 31.78 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.92 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 14000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 14000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 7 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |


