3M™ E-A-R™ E-Z-Fit™ Earplugs 312-1208, Uncorded, PolyBag, 2000 Pair/Case
With its bell-shaped design, 3M™ E-A-R™ E-Z-Fit™ uncorded foam earplugs help provide a soft, comfortable sound barrier for excellent noise reduction and reliable, comfortable hearing protection.
Special Price
$453.05
Regular Price
$533.00
| UPC | 10080529120073 |
|---|---|
| 3M ID | 7100007118 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Soft, smooth, bell-shaped foam earplugs roll down easily then expand in the earcanal to provide comfortable hearing protection. - Poly bag keeps each pair of earplugs clean before use. - Ideal for smaller earcanals - Noise Reduction Rating (NRR)* 28 dB. CSA Class AL. - Test compatible with 3M™ E-A-Rfit™ Validation System. *The NRR may overestimate the hearing protection provided during typical use. 3M recommends reducing the NRR by 50% for estimating the amount of noise reduction provided. 3M is Leading the Advancement of Hearing Conservation™.
- Poly bag keeps each pair of earplugs clean before use.
- Ideal for smaller earcanals
- Noise Reduction Rating (NRR)* 28 dB. CSA Class AL.
- Test compatible with 3M™ E-A-Rfit™ Validation System
- Noise reduction rating (NRR) 28 dB CSA Class AL
| 3M ID | 7100007118 |
|---|---|
| Keywords | 70071515210,Hearing Protection,E-A-R E-Z-FitEarplugs,E-A-R E-Z-FitUncorded Earplugs 312-1208,in Poly Bag 2000,Safety,Mining & Metallurgy,Roll Down Foam Earplugs,Polyurethane,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Dispenser Available | No |
| Earplug Material | Foam |
| Earplug Size | Small |
| Earplug Shape | Bell |
| Hearing Protection Style | Roll Down Foam |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | No |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | 312-1208 |
| Product Series | E-A-R E-Z-Fit |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Blasting Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Construction General Manufacturing Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance Mining Oil & Gas Repair & Operation (MO) |
| Reusable | No |
| Roll-Down Required | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | E-A-R™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Metric Gross Weight | 2.21 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Unit of Use - Billing Unit | PAA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3.7250113870306483 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.004872215994285794 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.003990366945546284 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 61.042 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.81 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PAIR |
| Unit of Use - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 695.4464204203999 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9700339536134613 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7980733891092568 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.007874015748031 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.251968503937007 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.25984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 11396.325 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 362.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.305 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.235 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.159 M |
| Consumer - Item Quantity | 200 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 200 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 200 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 7449.973955066021 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.751045856437136 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.9807338910925685 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 31.496062992125985 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.133858267716537 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 122083.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.423 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.62 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.8 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.486 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.314 M |
| Shipper - Item Quantity | 2000 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2000 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 69872.18698846847 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 99.2080179831949 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 55.86513723764798 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 36.22047244094488 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.145 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 25.34 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.92 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 14000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 14000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 7 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |
Write Your Own Review


