3M™ E-A-R™ Classic™ One Touch™ Refill 391-1001, 2000 EA/Case
3M™ E-A-R™ Classic™ Earplugs have set the industry standard for noise reduction as the world's first foam earplugs. These earplugs are made of a proprietary soft energy-absorbing slow-recovery foam that's designed to conform to the shape of the ear canal to help provide hearing protection.
Special Price
$376.55
Regular Price
$443.00
| UPC | 10080529910018 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002298 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This earplug's moisture resistant foam is initially firm to make fitting the earplug easier, softening once it’s in the ear to comfortably expand and conform to the shape of each ear canal. The slow recovery feature helps with earplug insertion by giving the user time to get the compressed foam cylinder (rolled down earplug) into the ear before the foam fully expands. Per-pair packaging options include a pillow pack that can be used to store earplugs between uses or a standard polybag; dispenser bottles for One Touch Pro dispenser are also available. Comes with or without cord to suit user preference. This product is EARfit testable to help validate the level of protection the individual user can achieve with this product.
- Proprietary soft, slow-recovery foam is comfortable and helps with earplug fitting
- Moisture-resistant foam
- Compatible with the 3M™ E-A-Rfit™ Validation System
- Dispenser packaging option available for uncorded earplugs
- Features a Noise Reduction Rating (NRR)* of 29 dB
- CSA Class AL
- *U.S. EPA specifies the NRR as the measure of hearing protector noise reduction. However, 3M makes no warranties as to the suitability of the NRR for this purpose. 3M strongly recommends personal fit testing of hearing protectors. Research suggests that users may receive less noise reduction than indicated by the attenuation label value(s) on the packaging due to variation in fit, fitting skill, and motivation of the user. Refer to applicable regulations or guidance on how to adjust attenuation label values. It is recommended that the NRR be reduced by 50% to better estimate typical protection.
- Pillow pack option for storage of earplugs between uses
| 3M ID | 7000002298 |
|---|---|
| Keywords | 70071514882,Hearing Protection,E-A-R Classic& E-A-R ClassicSmall Earplugs,One TouchPro Earplug Dispensers,E-A-R ClassicOne TouchRefill 391-1001 2000,Construction,Energy,Manufacturing,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Power Distribution,Roll Down Foam Earplugs,Commercial Building,Heavy Infrastructure,Industrial Maintenance,Woodworking,PVC,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Dispenser Available | Yes |
| Earplug Material | Foam |
| Earplug Size | Regular |
| Earplug Shape | Cylinder |
| Hearing Protection Style | Push-to-fit |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | No |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | 391-1001 |
| Product Series | E-A-R Classic |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Blasting Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Commercial Buildings Construction Design & Construction General Manufacturing Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Marine Metal Fabrication Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical |
| Reusable | No |
| Roll-Down Required | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | E-A-R™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Metric Gross Weight | 1.35 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Unit of Use - Billing Unit | PAA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1.379502759005518 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.0029762405394958475 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.0024008340351933167 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 22.606 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.089 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PAIR |
| Unit of Use - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 649.6296713065867 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.2039444137916164 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.2004170175966584 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.015748031496063 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.015748031496063 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 10645.523 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 544.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.229 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.203 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.229 M |
| Consumer - Item Quantity | 500 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 500 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 500 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2759.005518011036 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.950276456369846 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.801668070386634 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.519685039370078 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.748031496062993 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 45212.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.699 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.178 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.254 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.445 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.4 M |
| Shipper - Item Quantity | 2000 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2000 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82748.19699245697 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 178.57443236975084 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 115.24003368927922 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.356 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 52.272 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 48000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 48000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


