3M™ E-A-R™ Classic™ Earplugs 312-1201, Uncorded, Poly Bag, 2000 Pair/Case
| UPC | 10080529120028 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002300 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M E-A-R Classic Ear Plugs are constructed from slow-recovery, low-pressure foam. They fit snugly to create a noise barrier helping protect hearing from loud sounds. They are stiff enough when compressed to make fitting easy, yet soft enough to be comfortable for extended wear. Recommended applications include chipping, chiseling, drilling, furnace operations, grinding, heavy equipment operations, machining, sanding, sawing and welding. Commonly used in the following industries: agriculture, automotive, construction, manufacturing, healthcare, oil and gas, and pharmaceuticals. Noise Reduction Rating (NRR) of 29 dB, CSA Class AL.* *Note: 3M strongly recommends fit testing of hearing protectors. Research suggests that many users will receive less noise reduction than indicated by the NRR due to variation in hearing protector fit, fitting skill, and motivation of the user. If the NRR is used, 3M recommends that it be reduced by 50% or in accordance with applicable regulations. Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and limitations. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, or death. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com/PPE.
- SECURE: Exposed cell surface texture resists movement and helps maintain an effective seal creating a comfortable, snug noise barrier. Noise Reduction Rating (NRR) 29 dB. CSA Class AL.*
- OUTSTANDING COMFORT: This unique slow-recovery, low-pressure foam and special cylindrical shape help enhance comfort throughout the day by creating lower pressure in the ear canal.
- SOFT SOUND-ABSORBING FOAM: Proprietary foam is initially firm to make fitting the ear plug easier, then softens once it’s in the ear to comfortably conform to the unique shape of each ear canal.
- SWEAT AND HUMIDITY RESISTANT: Classic ear plugs are resistant to moisture absorption for consistent fitting even in humid environments.
- VERSATILE: Use while chipping, chiseling, drilling, furnace operations, grinding, heavy equipment operations, machining, pouring/casting, power fastening, riveting, sanding, sawing and welding.
- CLEAN STORAGE: Poly bag keeps each pair of uncorded earplugs clean before use.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000002300 |
|---|---|
| Keywords | earplugs, noise reduction, ear plug, disposable, work, cordless, foam |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Color Family | Yellow |
| Dispenser Available | No |
| Earplug Material | Foam |
| Earplug Size | Regular |
| Earplug Shape | Cylinder |
| Hearing Protection Style | Roll Down Foam |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | Yes |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | 312-1201 |
| Product Series | E-A-R Classic |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Blasting Cleaning Composite Finishing Demolition Electrical Facility Maintenance Final Finish Grinding Machine Operation Paint Preparation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Commercial Buildings Construction Design & Construction General Manufacturing Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Marine Metal Fabrication Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Transportation |
| Reusable | No |
| Roll-Down Required | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | E-A-R™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Metric Gross Weight | 1.814 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Unit of Use - Billing Unit | PAA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2.31481368474548 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.003999185436033679 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.003086471670588286 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 37.933 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.4 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PAIR |
| Unit of Use - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 416.1397673189047 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6450725791529518 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6172943341176572 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.566929133858268 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.307086614173228 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 6819.309 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 280.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.243 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.211 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.133 M |
| Consumer - Item Quantity | 200 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 200 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 200 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4629.63408210281 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.998370872067358 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.172943341176572 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.078740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 27.007874015748033 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 17.007874015748033 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 75866.11 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.628 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.8 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.256 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.686 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.432 M |
| Shipper - Item Quantity | 2000 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2000 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87324.9777995619 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 130.07273468907778 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 74.07532009411887 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.431 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 33.6 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 24000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 3 |

