3M Classic Ear plugs 310-1001, Uncorded, Pillow Pack, 2000 Pair/Case
3M E-A-R Classic Earplugs - Use Soft, Slow-recovery Foam that conforms perfectly to your Ear for Industry-leading Noise Protection.
| UPC | 10080529100006 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002299 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Classic uncorded Earplugs 310-1001
More than 40 years ago this simple hearing protector, the world’s first foam ear plug, revolutionized hearing protection in the workplace and has remained to this day one of the most widely used earplugs in the world. The 3M E-A-R Classic Ear Plugs OCS1137 are constructed from slow-recovery, low-pressure foam. They fit snugly to create a noise barrier that helps protect hearing from loud sounds. These ear plugs are stiff enough when compressed to make fitting easy, yet soft enough to be comfortable in the ear for extended wear. Bright yellow color allows supervisors to conduct quick visual hearing protection compliance checks. Recommended applications include chipping, chiseling, drilling, furnace operations, grinding, heavy equipment operations, machining, pouring/casting, power fastening, riveting, sanding, sawing and welding.
These earplugs are commonly used in the following industries: agriculture, automotive, chemicals, construction, general manufacturing, healthcare, oil and gas, and pharmaceuticals. These regular size earplugs comfortably fit most people. These ear plugs have a Noise Reduction Rating (NRR) of 29 dB, CSA Class AL.* These earplugs can be fit tested with the 3M E-A-Rfit Validation System. Moisture resistance helps maintain a consistent fit, even when humidity is present.
Not only is noise present in our daily routines, but millions of Americans work in hazardous noise on a daily basis. Estimates from the National Institutes of Health suggest that approximately 15 percent of Americans (26 million people) between the ages of 20 and 69 have high frequency hearing loss due to exposure to noise at work or during leisure activities. Hearing loss due to noise is almost entirely preventable by consistent use of hearing protection.
* Note: 3M strongly recommends fit testing of hearing protectors. Research suggests that many users will receive less noise reduction than indicated by the NRR due to variation in hearing protector fit, fitting skill, and motivation of the user. If the NRR is used, 3M recommends that it be reduced by 50% or in accordance with applicable regulations.
Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and limitations. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, or death. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com/PPE.
- SECURE: Exposed cell surface texture resists movement and helps maintain an effective seal creating a comfortable, snug noise barrier. Noise Reduction Rating (NRR) 29 dB. CSA Class AL.*
- OUTSTANDING COMFORT: This unique slow-recovery, low-pressure foam and special cylindrical shape help enhance comfort throughout the day by creating lower pressure in the ear canal.
- SOFT SOUND-ABSORBING FOAM: Proprietary foam is initially firm to make fitting the ear plug easier, then softens once it’s in the ear to comfortably conform to the unique shape of each ear canal.
- SWEAT AND HUMIDITY RESISTANT: Classic ear plugs are resistant to moisture absorption for consistent fitting even in humid environments.
- VERSATILE: Use while chipping, chiseling, drilling, furnace operations, grinding, heavy equipment operations, machining, pouring/casting, power fastening, riveting, sanding, sawing and welding.
- CLEAN STORAGE: Reusable pillow pack helps keep earplugs clean when they are not being worn.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000002299 |
|---|---|
| Part number | 10000 |
| Keywords | 70071514916,Hearing Protection,E-A-R Classic& E-A-R ClassicSmall Earplugs,E-A-R ClassicUncorded Earplugs 310-1001,in Pillow Pack 2000,Roll Down Foam Earplugs,Commercial Building,Heavy Infrastructure,Industrial Maintenance,Personal Safety,Woodworking,Assembly,Blasting,Cleaning,Demolition,Electrical,Facility Maintenance,Grinding,Machine Operations,Painting,Sanding,Welding,PVC,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Dispenser Available | No |
| Earplug Material | Foam |
| Earplug Size | Regular |
| Earplug Shape | Cylinder |
| Hearing Protection Style | Roll Down Foam |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | Yes |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | 10000 |
| Product Series | E-A-R Classic |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Blasting Cleaning Composite Finishing Demolition Electrical Facility Maintenance Final Finish Grinding Machine Operation Paint Preparation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Commercial Buildings Construction Design & Construction General Manufacturing Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Marine Metal Fabrication Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Transportation |
| Reusable | No |
| Roll-Down Required | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | E-A-R™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PR |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Metric Gross Weight | 3.731 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Unit of Use - Billing Unit | PAA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3.7250113870306483 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.008225447002117782 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.007054792389916083 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 61.042 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3.2 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PAIR |
| Unit of Use - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 695.4464204203999 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.4270522231227125 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.4109584779832165 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.007874015748031 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.251968503937007 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.25984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 11396.325 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 640.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.305 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.235 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.159 M |
| Consumer - Item Quantity | 200 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 200 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 200 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 7449.961750317201 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.450894004235565 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 14.109584779832165 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 31.496062992125985 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.133858267716537 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 122.083 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 7.462 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.4 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.8 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.486 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.314 M |
| Shipper - Item Quantity | 2000 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2000 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 69872.18698846847 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 149.91433828571675 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 98.76709345882516 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 36.22047244094488 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.145 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 44.8 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.92 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 14000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 14000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 7 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |
| Special Price | $310.00 |
| Special Price From Date | May 29, 2025 |


