3M™ E-A-Rsoft™ Yellow Neons™ One Touch™ Refill Earplugs 391-1004, Uncorded, Regular Size, 2000 Pair/Case
| UPC | 10080529910049 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002305 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3m yellow earplugs 391-1004, E-A-Rsoft™ Neons™ One Touch™ Refill
The 3M E-A-Rsoft Yellow Neons Uncorded Ear Plugs seal the ear canal with soft, slow-recovery foam for excellent noise reduction and reliable hearing protection. The tapered ear plugs are easy to roll down and insert, then expand within the ear canal for a comfortable, secure fit. Recommended applications include assembly and mechanical, chipping, chiseling, cleaning, drilling, furnace operations, grinding, heavy equipment operations, machining, metal repair, painting, pouring/casting, power fastening, riveting, sanding, sawing and welding. These ear plugs are commonly used in the following industries: agriculture, automotive, chemicals, construction, general manufacturing, healthcare, oil and gas, and pharmaceuticals. These ear plugs have a Noise Reduction Rating (NRR) of 33 dB. Ear plugs are made of a polyurethane. Test compatible with 3M E-A-Rfit Validation System. *Note: 3M strongly recommends fit testing of hearing protectors. Research suggests that many users will receive less noise reduction than indicated by the NRR due to variation in hearing protector fit, fitting skill, and motivation of the user. If the NRR is used, 3M recommends that it be reduced by 50% or in accordance with applicable regulations. Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and limitations. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, or death. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert.
- OUTSTANDING COMFORT: E-A-Rsoft Ear Plugs have a smooth texture for in-ear comfort, are made of an advanced foam for all-day wear.
- NOISE REDUCTION RATING 33 dB. CSA Class AL.*
- SOFT SOUND-ABSORBING FOAM: Soft foam earplugs are easy to roll down and insert, then expand within the ear canal to help reduce noise exposure.
- VERSATILE: Use while chipping, chiseling, drilling, furnace operations, grinding, heavy equipment operations, machining, pouring/casting, power fastening, riveting, sanding, sawing and welding.
- DESIGNED FOR 3M ONE TOUCH DISPENSER: Dispenser delivers one uncorded foam ear plug with a gentle turn.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000002305 |
|---|---|
| Keywords | 70071515087,Hearing Protection,E-A-R softYellow NeonsEarplugs,One TouchPro Earplug Dispensers,E-A-R softYellow NeonsOne TouchRefill Uncorded Earplugs 391-1004,Assembly,Blasting,Cleaning,Demolition,Electrical,Facility Maintenance,Grinding,Machine Operations,Painting,Sanding,Welding,Polyurethane,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Dispenser Available | Yes |
| Earplug Material | Foam |
| Earplug Size | Regular |
| Earplug Shape | Bullet |
| Hearing Protection Style | Cordless |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | No |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | 391-1004 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Blasting Cleaning Composite Finishing Demolition Electrical Facility Maintenance Final Finish Grinding Machine Operation Paint Preparation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Construction Design & Construction General Manufacturing Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Transportation |
| Reusable | No |
| Roll-Down Required | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | E-A-Rsoft™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PR |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Metric Gross Weight | 1.542 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Unit of Use - Billing Unit | PAA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1.379502759005518 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.0033995280828908125 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.002645547146218531 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 22.606 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.2 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PAIR |
| Unit of Use - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 649.6296713065867 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.3498904313580053 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.3227735731092656 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.015748031496063 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.015748031496063 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 10645.523 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 600.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.229 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.203 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.229 M |
| Consumer - Item Quantity | 500 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 500 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 500 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2759.005518011036 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.799056165781624 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.291094292437062 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.519685039370078 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.748031496062993 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 45212.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.084 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.4 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.254 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.445 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.4 M |
| Shipper - Item Quantity | 2000 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2000 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82748.19699245697 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 213.84839431933125 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 126.98626301848948 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.356 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 57.6 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 48000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 48000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


