3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3550CF, Black, 6 in x 50 yd, Type 250, 1 Roll/Case
| UPC | 00068060001245 |
|---|---|
| 3M ID | 7100262757 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Unlock Simplicity
Durable and secure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3550CF has exceptional strength through its interlocking mushroom-shaped heads (250 stem density per square inch), providing up to 5X the tensile strength of typical hook-and-loop products. This fastener was designed with a clear, acrylic, tape protected by a removable, film liner. This solid, pressure sensitive tape features a strong, durable bond that is heat, chemical and UV resistant. With 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3550CF, there is no need for any drilling, screwing or sewing tools which makes for quick installation.
Recommended Applications:
Access panels
Graphic attachment
Specialty vehicles (interior attachments)
General industrial attachment
Design Flexibility
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3550CF consists of interlocking mushroom-shaped heads that easily slide over each other, allowing for positioning of parts before being snapped together. This fastening process creates a durable attachment and provides fast product assembly with great design flexibility. This reclosable fastener can also engage with different stem densities for varying levels of strength and system performance.
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners sound an audible snap when secure, which verifies closure of the attachment. To disengage, simply peel the pieces apart by hand. These fasteners maintain their strength throughout multiple attachments and detachments. A lightweight alternative to metal fasteners, this product remains hidden beneath surfaces and does not interfere with the integrity of your material—providing aesthetic improvements and design flexibility.
Hundreds of Reattachments in a Snap
When two pieces of 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners mate, the stems flex and the mushroom heads slide past each other. After passing the opposing mating piece, the stems snap back into their original position and the opposing mushroom heads interlock. These fasteners can provide high tensile strength but can be opened by simply cleaving or peeling open the closure. This product is well suited for many indoor and outdoor applications where a high strength and versatile reclosable fastening system is required.
Delivers Long-Lasting Performance
Not all design requirements are easily satisfied, but you can simplify your attachments. When you need a strong, reliable, yet removable closure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners are the easy alternative to traditional fastening methods such as screws, nuts or bolts.
- Black, interlocking mushroom-shaped heads (250 stem density per square inch) provide strong, reliable and durable fastening that can be opened and closed multiple times
- Mates with Type 170, Type 250 or Type 400 stem densities to provide different strength combinations
- Clear, acrylic, tape bonds well to a variety of substrates including metals, glass and plastics such as acrylics, polycarbonate and ABS
- Strong fastener secures with an audible snap, verifying closure
- An alternative to screws and bolts, this hidden fastener provides a snug fit and smooth aesthetic appearance
- Features good temperature resistance of 220°F (104°C)
- Best suited for indoor and outdoor use
| 3M ID | 7100262757 |
|---|---|
| Part number | SJ3550CF |
| Keywords | 3M, Dual Lock, Reclosable Fasteners, Fastener SJ3550CF, alternative to screws, acrylic tape, interlocking mushroom heads, high tensile strength, strong durable bond, black fastener, pressure-sensitive tape, indoor use, outdoor use, temperature resistance, UV resistant, chemical resistant, no drilling, no screwing, easy installation, access panels, graphic attachment, specialty vehicles, industrial attachment, design flexibility, multiple attachments, audible snap, secure fastening, lightweight fastener, hidden fastener, aesthetic appearance, metal bonding, glass bonding, plastic bonding, automotive, commercial solutions, electronics, manufacturing, transportation, aerospace, assembly, building maintenance, repair, commercial vehicles, DIY, government, signage, marine, metalworking, recreational vehicles, woodworking. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Mushroom Hook Fasteners |
| Backing (Carrier) Material | Polyolefin |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | SJ3550CF |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Dual Lock™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 11699.96 G |
| Base - Metric Height Dimension | 51.752 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 15.494 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 51.752 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 2532.309021310956 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 25.793996490725803 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 25.793996490725803 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 20.3748031496063 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.1 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 20.3748031496063 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 41497.11 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 11699.96 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 51.752 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 15.494 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 51.752 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3319.7557536847357 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 28.05399923283542 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 25.793996490725803 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.9 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 20.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 54401.05 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12725.08 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 11699.96 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.304 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 53.086 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 53.086 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86653.71661451984 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 595.99988421322 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 515.8794888899916 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.42 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 233.999 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 109.22 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 20 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 20 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


