3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3542, Black, 1 in x 5 yd, Sample
| UPC | 00051131184671 |
|---|---|
| 3M ID | 7100226652 |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Unlock Simplicity
Durable and secure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3542 has exceptional strength through its interlocking mushroom-shaped heads (170 stem density per square inch), providing up to 5X the tensile strength of typical hook-and-loop products. This fastener was designed with a synthetic rubber-based black PE foam tape protected by a removable, film liner. This pressure sensitive adhesive features quick stick and a short dwell time. With 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3542, there is no need for any drilling, screwing or sewing tools which makes for quick installation.
Recommended Applications:
Access panels Interior signage Decorative trim Office partitions
Product IDs
Design Flexibility
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3542 consists of interlocking mushroom-shaped heads that easily slide over each other, allowing for positioning of parts before being snapped together. This fastening process creates a durable attachment and provides fast product assembly with great design flexibility. These reclosable fasteners can also engage with different stem densities for varying levels of strength and system performance.
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners sound an audible snap when secure, which verifies closure of the attachment. To disengage, simply peel the pieces apart by hand. These fasteners maintain their strength throughout multiple attachments and detachments. A lightweight alternative to metal fasteners, this product remains hidden beneath surfaces and does not interfere with the integrity of your material—providing aesthetic improvements and design flexibility.
Hundreds of Reattachments in a Snap
When two pieces of 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners mate, the stems flex and the mushroom heads slide past each other. After passing the opposing mating piece, the stems snap back into their original position and the opposing mushroom heads interlock. These fasteners can provide high tensile strength but can be opened by simply cleaving or peeling open the closure. This product is well suited for many indoor applications where a good performance, high strength, reclosable fastening system is required.
Delivers Long-Lasting Performance
Not all design requirements are easily satisfied, but you can simplify your attachments. When you need a strong, reliable, yet removable closure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners are the easy alternative to traditional fastening methods such as screws, nuts or bolts.
- Black, interlocking mushroom-shaped heads (170 stem density per square inch) provide strong, reliable and durable fastening that can be opened and closed multiple times
- Mates with Type 250 and Type 400 stem densities to provide different strength combinations
- Synthetic rubber-based adhesive bonds well to a variety of substrates including low surface energy plastics such as polyethylene and polypropylene
- Strong fastener secures with an audible snap, verifying closure
- An alternative to screws and bolts, this hidden fastener provides a snug fit and smooth aesthetic appearance
- Features good temperature resistance of 120°F (49°C)
- Best suited for indoor use
| 3M ID | 7100226652 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Dual Lock, Reclosable Fastener, SJ3542, durable fastening solution, interlocking mushroom-shaped heads, high tensile strength, synthetic rubber-based adhesive, pressure sensitive adhesive, quick installation, quick stick, low surface energy materials, indoor use, access panels, interior signage, decorative trim, office partitions, product IDs, hidden fastener, aesthetic appearance, design flexibility, multiple reattachments, strong and reliable, alternative to screws and bolts, 3M Dual Lock SJ3542, bonding substrates, secure fastening, indoor applications, manufacturing, automotive, electronics, design and construction, commercial solutions, aerospace, woodworking, personal recreation vehicles. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Mushroom Hook Fasteners |
| Adhesive Color | Black |
| Application | Interior Mirror & Fixture Attachment, Trim & Molding Attachment, Wall & Door Panel Attachment |
| Color Family | Black |
| Product Number | SJ3542 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Dual Lock™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 158.757 G |
| Base - Metric Height Dimension | 3.175 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 36.83 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 172.18752547741315 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3499992735768461 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3399991053641401 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 14.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2821.648 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 154.221 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 3.175 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 36.83 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |


