3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3540, Black, 3/4 in x 50 yd, Type 250, 2 Roll/Case
| UPC | 00051115255939 |
|---|---|
| 3M ID | 7100016686 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Unlock Simplicity
Durable and secure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3540 has exceptional strength through its interlocking mushroom-shaped heads (250 stem density per square inch), providing up to 5X the tensile strength of typical hook-and-loop products. This fastener was designed with a synthetic rubber-based black PE foam tape protected by a removable, film liner. This pressure sensitive adhesive features quick stick and a short dwell time. With 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3540, there is no need for any drilling, screwing or sewing tools which makes for quick installation.
Recommended Applications:
Access panels Interior signage Decorative trim Office partitions
Product IDs
Design Flexibility
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3540 consists of interlocking mushroom-shaped heads that easily slide over each other, allowing for positioning of parts before being snapped together. This fastening process creates a durable attachment and provides fast product assembly with great design flexibility. These reclosable fasteners can also engage with different stem densities for varying levels of strength and system performance.
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners sound an audible snap when secure, which verifies closure of the attachment. To disengage, simply peel the pieces apart by hand. These fasteners maintain their strength throughout multiple attachments and detachments. A lightweight alternative to metal fasteners, this product remains hidden beneath surfaces and does not interfere with the integrity of your material—providing aesthetic improvements and design flexibility.
Hundreds of Reattachments in a Snap
When two pieces of 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners mate, the stems flex and the mushroom heads slide past each other. After passing the opposing mating piece, the stems snap back into their original position and the opposing mushroom heads interlock. These fasteners can provide high tensile strength but can be opened by simply cleaving or peeling open the closure. This product is well suited for many indoor applications where a good performance, high strength, reclosable fastening system is required.
Delivers Long-Lasting Performance
Not all design requirements are easily satisfied, but you can simplify your attachments. When you need a strong, reliable, yet removable closure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners are the easy alternative to traditional fastening methods such as screws, nuts or bolts.
- Black, interlocking mushroom-shaped heads (250 stem density per square inch) provide strong, reliable and durable fastening that can be opened and closed multiple times
- Mates with Type 170, Type 250 or Type 400 stem densities to provide different strength combinations
- Synthetic rubber-based adhesive bonds well to a variety of substrates including low surface energy plastics such as polyethylene and polypropylene
- Strong fastener secures with an audible snap, verifying closure
- An alternative to screws and bolts, this hidden fastener provides a snug fit and smooth aesthetic appearance
- Features good temperature resistance of 120°F (49°C)
- Best suited for indoor use
| 3M ID | 7100016686 |
|---|---|
| Part number | SJ3540 |
| Keywords | 3M, Dual Lock, Reclosable Fastener, SJ3540, alternative to screws, alternative to bolts, fastening solution, plastic bonding, low surface energy materials, interlocking mushroom heads, synthetic rubber adhesive, quick installation, pressure-sensitive adhesive, access panels, interior signage, decorative trim, office partitions, product IDs, design flexibility, high tensile strength, indoor use, multiple reattachments, lightweight fasteners, hidden fasteners, strong and reliable, durable attachment, aesthetic appearance, 3M Dual Lock SJ3540, DIY fasteners, automotive fasteners, commercial solutions, electronics fastening, transportation fastening, aerospace fastening, bonding and assembly, building maintenance, collision repair, commercial vehicles, government applications, graphics and signage, industrial maintenance, marine applications, metalworking fasteners, personal recreation vehicles, rail fastening, woodworking fasteners. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Mushroom Hook Fasteners |
| Adhesive Color | Black |
| Application | Attaching Graphics, Guitar Pedal Board Assembly, Kiosk Assembly, Mounting RV Accessories, Mounting Surveillance Cameras, Panel Attachment Systems, Point of Sales System Attachment, Power Strip Attachment, Sensor Attachment, Wall Headliner Attachment, Wall Panel Attachment, Wood Blinds Trim Attachment |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | SJ3540 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Dual Lock™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 16.62480315 |
| Base - Customary Width Dimension | 16.62598425 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.247 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 1.905 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 42.227 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 42.23 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 207.30278468430953 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.7491644094454233 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.3633554506218877 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 16.6248031496063 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 16.625984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3397.084 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.072 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 1.905 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 42.227 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 42.23 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1230.8489183907502 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.498328818890847 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.726710901243775 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.795275590551181 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20.17 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 2.494 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.144 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.071 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.533 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.533 M |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81344.65087827813 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 319.6702801680725 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 245.78896686467633 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.333 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 111.488 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 104 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 104 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 52 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 13 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |

