3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3460, Clear, Type 250, 1 in x 50 yd, 2 Roll/Case
| UPC | 00021200862328 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001956 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Unlock Simplicity
Durable and secure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3460 has exceptional strength through its interlocking mushroom-shaped heads (250 stem density per square inch). With 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3460, there is no need for any drilling or screwing. This fastener is most commonly attached by applying hot melt, epoxy or liquid adhesive.
Recommended Applications:
Alternative to pressure sensitive adhesives
Design Flexibility
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3460 consists of interlocking mushroom-shaped heads that easily slide over each other, allowing for positioning of parts before being snapped together. This fastening process creates a durable attachment and provides fast product assembly with great design flexibility. Reclosable fasteners can also engage with different stem densities for varying levels of strength and system performance.
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners sound an audible snap when secure, which verifies closure of the attachment. To disengage, simply peel the pieces apart by hand. Fasteners maintain their strength throughout multiple attachments and detachments. A lightweight alternative to metal fasteners, this product remains hidden beneath surfaces and does not interfere with the integrity of your material—providing aesthetic improvements and design flexibility.
Hundreds of Reattachments in a Snap
When two pieces of 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners mate, the stems flex and the mushroom heads slide past each other. After passing the opposing mating piece, the stems snap back into their original position and the opposing mushroom heads interlock. These fasteners can provide high tensile strength but can be opened by simply cleaving or peeling open the closure. This product is well suited for many indoor applications where a good performance, high strength, reclosable fastening system is required.
Delivers Long-Lasting Performance
Not all design requirements are easily satisfied, but you can simplify your attachments. When you need a strong, reliable, yet removable closure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners are the easy alternative to traditional fastening methods such as screws, nuts or bolts.
- Clear, interlocking mushroom-shaped heads (250 stem density per square inch) provide strong, reliable and durable fastening that can be opened and closed multiple times
- Mates with Type 170, Type 250 or Type 400 stem densities to provide different strength combinations
- Non-adhesive back for attachment with hot melt, epoxy or liquid adhesives
- Strong fastener secures with an audible snap, verifying closure
- An alternative to screws and bolts, this hidden fastener provides a snug fit and smooth aesthetic appearance
- Features good temperature resistance of 220°F (104°C), though temperature resistance may change based on adhesive used
- Suited for indoor or outdoor use
| 3M ID | 7000001956 |
|---|---|
| Part number | SJ3460 |
| Keywords | 3M, Dual Lock, Reclosable Fastener, SJ3460, alternative to screws, interlocking mushroom heads, hot melt adhesive, epoxy adhesive, liquid adhesive, durable fastener, multiple reattachments, pressure sensitive adhesive alternative, audible snap closure, indoor use fastener, outdoor use fastener, high strength reclosable fastener, design flexibility, hidden fastener, lightweight fastener, strong fastening solution, manufacturing applications, automotive fastener, electronics fastener, commercial solutions, transportation fastener, aerospace fastener, building maintenance, repair fastener, commercial vehicles, DIY fastener, industrial applications, marine applications, metalworking fastener, woodworking fastener, interior design fastener. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Mushroom Hook Fasteners |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | SJ3460 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Dual Lock™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 20.3 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 20.2992126 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.701 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 51.562 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 51.56 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 412.0739993448491 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 3.7500630797647676 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 3.459052893680729 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 20.3 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 20.299212598425196 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 6752.683 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.569 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 51.562 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 51.56 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1230.8489183907502 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.7999548361009685 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.918105787361458 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.795275590551181 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20.17 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 3.538 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.138 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.071 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.533 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.533 M |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83663.55315387796 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 436.51527912605764 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 359.7415009427958 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.371 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 163.176 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.05 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 104 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 104 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 52 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 13 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


