3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3445, Black, 1 in x 50 yd, Type 250, 2 Roll/Case
| UPC | 00051111916759 |
|---|---|
| 3M ID | 7010335487 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Durable and secure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3445 has exceptional strength through its interlocking mushroom-shaped heads (250 stem density per square inch), providing up to 5X the tensile strength of typical hook-and-loop products. With 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3445, there is no need for any drilling or screwing.
Recommended Applications:
Alternative to pressure sensitive adhesives
Design Flexibility3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3445 consists of interlocking mushroom-shaped heads that easily slide over each other, allowing for positioning of parts before being snapped together. This fastening process creates a durable attachment and provides fast product assembly with great design flexibility. Reclosable fasteners can also engage with different stem densities for varying levels of strength and system performance.
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners sound an audible snap when secure, which verifies closure of the attachment. To disengage, simply peel the pieces apart by hand. These fasteners maintain their strength throughout multiple attachments and detachments. A lightweight alternative to metal fasteners, this product remains hidden beneath surfaces and does not interfere with the integrity of your material—providing aesthetic improvements and design flexibility.
Hundreds of Reattachments in a SnapWhen two pieces of 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners mate, the stems flex and the mushroom heads slide past each other. After passing the opposing mating piece, the stems snap back into their original position and the opposing mushroom heads interlock. These fasteners can provide high tensile strength but can be opened by simply cleaving or peeling open the closure. This product is well suited for many indoor applications where a good performance, high strength, reclosable fastening system is required.
Delivers Long-Lasting PerformanceNot all design requirements are easily satisfied, but you can simplify your attachments. When you need a strong, reliable, yet removable closure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners are the easy alternative to traditional fastening methods such as screws, nuts or bolts.
- Black, interlocking mushroom-shaped heads (250 stem density per square inch) provide strong, reliable and durable fastening that can be opened and closed multiple times
- Mates with Type 170, Type 250 or Type 400 stem densities to provide different strength combinations
- Non-woven backing allows for attachment with hot melt, epoxy or liquid adhesives
- Strong fastener secures with an audible snap, verifying closure
- An alternative to screws and bolts, this hidden fastener provides a snug fit and smooth aesthetic appearance
- Features good temperature resistance of 220°F (104°C), though temperature resistance may change based on adhesive used
- Suited for indoor or outdoor use
| 3M ID | 7010335487 |
|---|---|
| Part number | SJ3445 |
| Keywords | 3M, Dual Lock, Reclosable Fastener, SJ3445, durable fastener, interlocking mushroom heads, alternative to screws, hidden fastener, epoxy attachment, indoor and outdoor use, 250 stem density, reclosable fastening solution, no drilling, secure closure, high tensile strength, pressure sensitive adhesives alternative, design flexibility, material integrity, multiple attachments, peel apart, snap verification, hot melt adhesive, liquid adhesive, long-lasting performance, traditional fastening alternative, automotive industry fastener, commercial solutions fastener, construction fastener, electronics fastener, manufacturing fastener, transportation fastener, aerospace fastener, bonding assembly, building maintenance, repair fastener, commercial vehicles, DIY fastener, government fastener, graphics signage, industrial manufacturing fastener, interior applications, marine fastener, metalworking fastener, recreation vehicle fastener, rail fastener, two-wheel vehicles, woodworking fastener |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Mushroom Hook Fasteners |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | SJ3445 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Dual Lock™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 2.155 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 45.72 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 45.72 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 324.00001611026846 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 4.7509617500841115 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 4.7509617500841115 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 18.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 18.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 5309.409 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 2.155 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 45.72 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 45.72 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1234.7999617259077 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.999998456764164 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.500001069241971 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.8 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 21.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20234.746 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4535.923 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4309.128 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 7.112 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 53.34 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 53.34 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83199.68726551626 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 549.9982285857234 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 494.0008139907644 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.26968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1363398.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 224.075 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 104.825 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 104 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 104 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 52 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 13 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


