3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3444, Black, 1 in x 50 yd, Type 170, 2 Roll/Case
| UPC | 00021200647048 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126080 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Unlock Simplicity
Durable and secure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3444 has exceptional strength through its interloocking mushroom-shaped heads (170 stem density per square inch), providing up to 5X the tensile strength of typical hook-and-loop products. With 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3444, there is no need for any drilling or screwing.
Recommended Applications:
Alternative to pressure sensitive adhesives
Design Flexibility
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3444 consists of interlocking mushroom-shaped heads that easily slide over each other, allowing for positioning of parts before being snapped together. This fastening process creates a durable attachment and provides fast product assembly with great design flexibility. These reclosable fasteners can also engage with different stem densities for varying levels of strength and system performance.
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners sound an audible snap when secure, which verifies closure of the attachment. To disengage, simply peel the pieces apart by hand. The fasteners maintain their strength throughout multiple attachments and detachments. A lightweight alternative to metal fasteners, this product remains hidden beneath surfaces and does not interfere with the integrity of your material—providing aesthetic improvements and design flexibility.
Hundreds of Reattachments in a Snap
When two pieces of 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners mate, the stems flex and the mushroom heads slide past each other. After passing the opposing mating piece, the stems snap back into their original position and the opposing mushroom heads interlock. These fasteners can provide high tensile strength but can be opened by simply cleaving or peeling open the closure. This product is well suited for many indoor applications where a good performance, high strength, reclosable fastening system is required.
Delivers Long-Lasting Performance
Not all design requirements are easily satisfied, but you can simplify your attachments. When you need a strong, reliable, yet removable closure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners are the easy alternative to traditional fastening methods such as screws, nuts or bolts.
- Black, interlocking mushroom-shaped heads (170 stem density per square inch) provide strong, reliable and durable fastening that can be opened and closed multiple times
- Mates with Type 250 or Type 400 stem densities to provide different strength combinations
- Non-woven backing allows for attachment with hot melt, epoxy or liquid adhesives
- Strong fastener secures with an audible snap, verifying closure
- An alternative to screws and bolts, this hidden fastener provides a snug fit and smooth aesthetic appearance
- Features good temperature resistance of 220°F (104°C), though temperature resistance may change based on adhesive used
- Suited for indoor or outdoor use
| 3M ID | 7000126080 |
|---|---|
| Part number | SJ3444 |
| Keywords | 3M, Dual Lock Reclosable Fastener, SJ3444, reclosable fastener, durable fastener, fastening solution, interlocking mushroom-shaped heads, hidden fastener, epoxy attachment, liquid adhesive, hot melt adhesive, alternative to screws and bolts, indoor use fastener, outdoor use fastener, strong fastener, high tensile strength, detachable fastener, snap fastener, pressure sensitive adhesives alternative, design flexibility, assembly fastener, lightweight fastener, aesthetic improvement, strong closure, multiple reattachments, automotive fastener, commercial solutions fastener, construction fastener, electronics fastener, manufacturing fastener, transportation fastener, aerospace fastener, bonding and assembly fastener, building maintenance fastener, DIY fastener, industrial fastener, marine fastener, metalworking fastener, signage fastener, woodworking fastener, personal recreation vehicles fastener. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Mushroom Hook Fasteners |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | SJ3444 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Dual Lock™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 20.37480315 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 20.37401575 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.576 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 51.752 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 51.75 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 415.11658220166834 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.2698626301848948 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9788524441008565 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 20.3748031496063 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 20.374015748031496 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 6802.542 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.444 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 51.752 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 51.75 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1217.0514498509312 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.344853441868963 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.9579253504638978 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.795275590551181 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.866141732283463 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 20.866141732283463 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19943.9 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1517.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 888.1 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.071 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.53 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.53 M |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82198.98329560438 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 207.23452645378492 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 101.81167729959832 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.347 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 46.181 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.05 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 104 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 104 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 52 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 13 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


