3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3443, Black, 1 in x 50 yd, Type 400, 2 Roll/Case
| UPC | 00021200646997 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126079 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Unlock Simplicity
Durable and secure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3443 has exceptional strength through its interlocking mushroom-shaped heads (400 stem density per square inch), providing up to 5X the tensile strength of typical hook-and-loop products. With 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3443, there is no need for any drilling or screwing.
Recommended Applications:
Alternative to pressure sensitive adhesives
Design Flexibility
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3443 consists of interlocking mushroom-shaped heads that easily slide over each other, allowing for positioning of parts before being snapped together. This fastening process creates a durable attachment and provides fast product assembly with great design flexibility. 3M reclosable fasteners can also engage with different stem densities for varying levels of strength and system performance.
Available in Convenient Mini Packs
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners sound an audible snap when secure, which verifies closure of the attachment. To disengage, simply peel the pieces apart by hand. 3M fasteners maintain their strength throughout multiple attachments and detachments. A lightweight alternative to metal fasteners, this product remains hidden beneath surfaces and does not interfere with the integrity of your material—providing aesthetic improvements and design flexibility.
Hundreds of Reattachments in a Snap
When two pieces of 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners mate, the stems flex and the mushroom heads slide past each other. After passing the opposing mating piece, the stems snap back into their original position and the opposing mushroom heads interlock. These fasteners can provide high tensile strength but can be opened by simply cleaving or peeling open the closure. This product is well suited for many indoor applications where a good performance, high strength, reclosable fastening system is required.
Delivers Long-Lasting Performance
Not all design requirements are easily satisfied, but you can simplify your attachments. When you need a strong, reliable, yet removable closure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners are the easy alternative to traditional fastening methods such as screws, nuts or bolts.
- Black, interlocking mushroom-shaped heads (400 stem density per square inch) provide strong, reliable and durable fastening that can be opened and closed multiple times
- Mates with Type 170 or Type 250 stem densities to provide different strength combinations
- Non-woven backing allows for attachment with hot melt, epoxy or liquid adhesives
- Strong fastener secures with an audible snap, verifying closure
- An alternative to screws and bolts, this hidden fastener provides a snug fit and smooth aesthetic appearance
- Features good temperature resistance of 220°F (104°C), though temperature resistance may change based on adhesive used
- Suited for indoor or outdoor use
| 3M ID | 7000126079 |
|---|---|
| Part number | SJ3443 |
| Keywords | 3M, 3M Dual Lock Reclosable Fastener, reclosable fastener, dual lock fastener, fastening solution, interlocking mushroom heads, no screws needed, no drilling needed, durable fastener, black fastener, multiple reattachments, hot melt adhesive, epoxy adhesive, liquid adhesive, hidden fastener, strong fastener, temperature resistant fastener, indoor fastener, outdoor fastener, industrial fastener, automotive fastener, aerospace fastener, manufacturing fastener, electronics fastener, high tensile strength, alternative to hook and loop, pressure sensitive adhesive alternative, design flexibility, mini packs, secure attachment, material integrity. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Mushroom Hook Fasteners |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | SJ3443 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Dual Lock™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 0.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 18.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 18.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 2.608 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 1.27 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 46.99 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 46.99 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 5.749655797781608 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 5.749655797781608 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 18.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 18.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.099 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.608 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 1.27 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 46.99 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 46.99 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1230.8489183907502 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.499311595563215 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.499311595563215 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.795275590551181 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20.17 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 5.216 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.216 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 7.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 53.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 53.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83663.55315387796 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 632.7266924705987 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 597.9642029692872 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.371 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 271.232 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.05 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 104 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 104 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 52 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 13 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |

