3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3442, Black, 3/4 in x 50 yd, Type 170, 2 Roll/Case
| UPC | 00021200863714 |
|---|---|
| 3M ID | 7010314736 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Unlock Simplicity
Durable and secure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3442 has exceptional strength through its interlocking mushroom-shaped heads (170 stem density per square inch). With 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3442, there is no need for any drilling or screwing. This fastener is most commonly attached by applying hot melt, epoxy or liquid adhesive.
Recommended Applications:
Alternative to pressure sensitive adhesives
Design Flexibility
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3442 consists of interlocking mushroom-shaped heads that easily slide over each other, allowing for positioning of parts before being snapped together. This fastening process creates a durable attachment and provides fast product assembly with great design flexibility. 3M reclosable fasteners can also engage with different stem densities for varying levels of strength and system performance.
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners sound an audible snap when secure, which verifies closure of the attachment. To disengage, simply peel the pieces apart by hand. 3M fasteners maintain their strength throughout multiple attachments and detachments. A lightweight alternative to metal fasteners, this product remains hidden beneath surfaces and does not interfere with the integrity of your material—providing aesthetic improvements and design flexibility.
Hundreds of Reattachments in a Snap
When two pieces of 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners mate, the stems flex and the mushroom heads slide past each other. After passing the opposing mating piece, the stems snap back into their original position and the opposing mushroom heads interlock. These fasteners can provide high tensile strength but can be opened by simply cleaving or peeling open the closure. This product is well suited for many indoor applications where a good performance, high strength, reclosable fastening system is required.
Delivers Long-Lasting Performance
Not all design requirements are easily satisfied, but you can simplify your attachments. When you need a strong, reliable, yet removable closure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners are the easy alternative to traditional fastening methods such as screws, nuts or bolts.
- Black, interlocking mushroom-shaped heads (170 stem density per square inch) provide strong, reliable and durable fastening that can be opened and closed multiple times
- Mates with Type 250 or Type 400 stem densities to provide different strength combinations
- Non-adhesive back for attachment with hot melt, epoxy or liquid adhesives
- Strong fastener secures with an audible snap, verifying closure
- An alternative to screws and bolts, this hidden fastener provides a snug fit and smooth aesthetic appearance
- Features good temperature resistance of 220°F (104°C), though temperature resistance may change based on adhesive used
- Suited for indoor or outdoor use
| 3M ID | 7010314736 |
|---|---|
| Part number | SJ3442 |
| Keywords | 3M, Dual Lock Reclosable Fastener, 3M Dual Lock, reclosable fastener, interlocking mushroom heads, strong fastener, durable fastener, alternative to screws, alternative to bolts, reclosable fastening solution, hot melt adhesive, epoxy adhesive, liquid adhesive, non-adhesive back, audible snap, indoor fastener, outdoor fastener, high strength fastener, design flexibility, lightweight fastener, hidden fastener, aesthetic fastener, high tensile strength, reattachment fastener, automotive fastener, commercial solutions fastener, construction fastener, electronics fastener, manufacturing fastener, transportation fastener, aerospace fastener, bonding and assembly, building maintenance, repair, commercial vehicles, DIY fastener, government fastener, signage fastener, industrial fastener, marine fastener, metalworking, personal recreation vehicles, rail fastener, two-wheel vehicles, woodworking fastener |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Mushroom Hook Fasteners |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | SJ3442 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Dual Lock™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.782 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 51.435 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 51.44 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.7240148902857426 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.2742718754285924 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 20.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 20.251968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.178 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.578 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 51.435 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 51.44 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1230.8489183907502 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.329878829310996 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.548543750857185 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.795275590551181 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20.17 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 1.964 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.156 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 7.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 53.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 53.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83663.55315387796 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 260.99865833281103 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 132.5242750445736 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.338582677165356 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.371 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 60.112 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.05 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 104 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 104 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 52 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 13 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |

