3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3440, Black, 1 in x 50 yd, Type 250, 2 Roll/Case
| UPC | 00021200658082 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001979 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Unlock Simplicity
Durable and secure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3440 has exceptional strength through its interlocking mushroom-shaped heads (250 stem density per square inch). With 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3440, there is no need for any drilling or screwing. This fastener is most commonly attached by applying hot melt, epoxy or liquid adhesive.
Recommended Applications:
Alternative to pressure sensitive adhesives
Design Flexibility
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3440 consists of interlocking mushroom-shaped heads that easily slide over each other, allowing for positioning of parts before being snapped together. This fastening process creates a durable attachment and provides fast product assembly with great design flexibility. Reclosable fasteners can also engage with different stem densities for varying levels of strength and system performance.
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners sound an audible snap when secure, which verifies closure of the attachment. To disengage, simply peel the pieces apart by hand. These fasteners maintain their strength throughout multiple attachments and detachments. A lightweight alternative to metal fasteners, this product remains hidden beneath surfaces and does not interfere with the integrity of your material—providing aesthetic improvements and design flexibility.
Hundreds of Reattachments in a Snap
When two pieces of 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners mate, the stems flex and the mushroom heads slide past each other. After passing the opposing mating piece, the stems snap back into their original position and the opposing mushroom heads interlock. These fasteners can provide high tensile strength but can be opened by simply cleaving or peeling open the closure. This product is well suited for many indoor applications where a good performance, high strength, reclosable fastening system is required.
Delivers Long-Lasting Performance
Not all design requirements are easily satisfied, but you can simplify your attachments. When you need a strong, reliable, yet removable closure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners are the easy alternative to traditional fastening methods such as screws, nuts or bolts.
- Black, interlocking mushroom-shaped heads (250 stem density per square inch) provide strong, reliable and durable fastening that can be opened and closed multiple times
- Mates with Type 170, Type 250 or Type 400 stem densities to provide different strength combinations
- Non-adhesive back for attachment with hot melt, epoxy or liquid adhesives
- Strong fastener secures with an audible snap, verifying closure
- An alternative to screws and bolts, this hidden fastener provides a snug fit and smooth aesthetic appearance
- Features good temperature resistance of 220°F (104°C), though temperature resistance may change based on adhesive used
- Suited for indoor or outdoor use
| 3M ID | 7000001979 |
|---|---|
| Part number | SJ3440 |
| Keywords | 3M, Dual Lock, Reclosable Fastener, SJ3440, adhesive fastening solution, interlocking mushroom-shaped heads, durable fastener, reclosable fastening, alternative to screws, alternative to bolts, epoxy adhesive, hot melt adhesive, liquid adhesive, strong fastening, indoor use, outdoor use, high tensile strength, automotive applications, commercial solutions, electronics bonding, manufacturing fastener, transportation fastener, aerospace fastener, building maintenance, DIY fastening, marine fastener, woodworking fastener, hidden fastener, design flexibility, audible snap fastener, repositionable fastener, reliable closure, high strength reclosable fastener, non-adhesive back. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Mushroom Hook Fasteners |
| Application | Attaching Graphics, Kiosk Assembly, Panel Attachment Systems, Sensor Attachment |
| Backing (Carrier) Material | Polyolefin |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | SJ3440 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Dual Lock™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 20.37480315 |
| Base - Customary Width Dimension | 20.37401575 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.123 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 51.752 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 51.75 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 415.11658220166834 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.475791204336175 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.9920801798319491 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 20.3748031496063 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 20.374015748031496 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 6802.542 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.45 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 51.752 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 51.75 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1230.8489183907502 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.949835531845476 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.984380821926083 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.795275590551181 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 20.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20.17 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 2698.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 900.1 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.071 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.533 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.533 M |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81344.65087827813 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 339.51188376471146 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 103.18736181563195 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.333 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 46.805 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 104 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 104 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 52 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 13 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


