3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener MP3560, Clear, 1 in x 5 yd, Type 250, 5 Pack/Case
| UPC | 00051131064638 |
|---|---|
| 3M ID | 7000051895 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Unlock Simplicity
Durable and secure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener MP3560 has exceptional strength through its interlocking mushroom-shaped heads (250 stem density per square inch), providing up to 5X the tensile strength of typical hook-and-loop products. 3M designed this fastener with a clear acrylic tape protected by a removable, film liner. This solid pressure sensitive tape features a strong, durable bond that is heat, chemical and UV resistant. With 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener MP3560, there is no need for any drilling, screwing or sewing tools which makes for quick installation.
Recommended Applications:
Architectural panels Graphic attachment Specialty vehicles (interior attachments) General industrial attachment
Toll transponders
Design Flexibility
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener MP3560 consists of interlocking mushroom-shaped heads that easily slide over each other, allowing for positioning of parts before being snapped together. This fastening process creates a durable attachment and provides fast product assembly with great design flexibility. Reclosable fasteners can also engage with different stem densities for varying levels of strength and system performance.
Available in Convenient Mini Packs
Mini packs are great for design development and small volume product requirements. You can inexpensively test and evaluate the most popular 3M reclosable fastening systems before making a more substantial investment. Mini packs also simplify storage and dispensing.
Hundreds of Reattachments in a Snap
When two pieces of 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners mate, the stems flex and the mushroom heads slide past each other. After passing the opposing mating piece, the stems snap back into their original position and the opposing mushroom heads interlock. These fasteners can provide high tensile strength but can be opened by simply cleaving or peeling open the closure. This product is well suited for many indoor and outdoor applications where a high strength and versatile reclosable fastening system is required.
Delivers Long-Lasting Performance
Not all design requirements are easily satisfied, but you can simplify your attachments. When you need a strong, reliable, yet removable closure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners are the easy alternative to traditional fastening methods such as screws, nuts or bolts.
- Mini pack version (1 in. x 4.9 yds.) dispenses two strips of 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3560
- Great for small jobs, storage and easy dispensing
- Clear, interlocking mushroom-shaped heads (250 stem density per square inch) provide strong, reliable and durable fastening that can be opened and closed multiple times
- Mates with Type 170, Type 250 or Type 400 stem densities to provide different strength combinations
- Clear acrylic tape bonds well to a variety of substrates including metals, glass and plastics such as acrylics, polycarbonate and ABS
- Strong fastener secures with an audible snap, verifying closure
- An alternative to screws and bolts, this hidden fastener provides a snug fit and smooth aesthetic appearance
- Features good temperature resistance of 220°F (104°C)
- Best suited for indoor and outdoor use
| 3M ID | 7000051895 |
|---|---|
| Part number | MP3560 |
| Keywords | 3M, Dual Lock, reclosable fastener, MP3560, 3M fasteners, interlocking mushroom heads, pressure-sensitive tape, durable bond, heat resistant, UV resistant, clear acrylic tape, high tensile strength, easy installation, no drilling, architectural panels, graphic attachment, specialty vehicles, industrial attachment, toll transponders, clear fastener, indoor use, outdoor use, small jobs, storage, metal bonding, glass bonding, plastic bonding, acrylic bonding, polycarbonate bonding, ABS bonding, hidden fastener, alternative to screws, alternative to bolts, snap closure, design flexibility, mini packs, reclosable fastening system, high strength fastener, versatile fastener, commercial solutions, automotive fastening, DIY fastening, industrial fastening, aerospace fastening, transportation fastening, equipment maintenance, facility maintenance, repair fastening, woodworking fastening, marine fastening. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Mushroom Hook Fasteners |
| Application | Attaching Graphics, Dashboard Attachment, Drone Accessory Attachment, Kiosk Assembly, Mounting Boat Accessories, Mounting Motorcycle Accessories, Mounting RV Accessories, Mounting Surveillance Cameras, Mounting Toll Transponders, Panel Attachment Systems, Point of Sales System Attachment, Power Strip Attachment, Sensor Attachment, Wood Blinds Trim Attachment |
| Backing (Carrier) Material | Polyolefin |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | MP3560 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Dual Lock™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 7.12519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.125984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 408.233 G |
| Base - Metric Height Dimension | 18.098 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.35 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 18.1 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 126.93512394898805 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8999997067851913 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8959586335193425 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.125196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.125984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2080.094 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 406.4 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 18.098 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.35 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 18.1 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 859.3973880861148 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.040665983865646 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.479793167596712 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.312992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14083.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.74 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.032 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.002 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.355 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.367 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90620.25998067744 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 489.00734375227694 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 335.9844875697534 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.485 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 152.4 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.143 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 375 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 375 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |

