3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener MP3551CF/MP3552CF, Black, 1 in x 5 yd, Type 400/170, 5 Packs/Case
Durable and secure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener MP3551CF/MP3552CF has exceptional strength through its interlocking mushroom-shaped heads, providing up to 5X the tensile strength of typical hook-and-loop products. This trial bag contains Type 400 and Type 170 stem densities, which can both mate to each other or to Type 250.
Special Price
$171.83
Regular Price
$202.15
| UPC | 00068060002952 |
|---|---|
| 3M ID | 7100276500 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Mini pack version (1 in. x 4.9 yds.) dispenses one strip each of 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3551CF and 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3552CF.
- Great for small jobs, storage and easy dispensing.
- Black, interlocking mushroom-shaped heads provide strong, reliable and durable fastening that can be opened and closed multiple times.
| 3M ID | 7100276500 |
|---|---|
| Part number | 3551/52 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Mushroom Hook Fasteners |
| Adhesive Color | Transparent |
| Application | Airbag Cover Attachment, Attaching Graphics, Fastening Headliner & Ceiling Systems, Interior Mirror & Fixture Attachment, Kiosk Assembly, Luxury Box Assembly, Mounting & Trim Attachment, Mounting Boat Accessories, Mounting Motorcycle Accessories, Mounting RV Accessories, Mounting Surveillance Cameras, Mounting Toll Transponders, Panel Attachment Systems, Point of Sales System Attachment, Power Strip Attachment, Reclosable Headliner Attachment, Sensor Attachment, Wall Panel Attachment |
| Backing (Carrier) Material | Polyolefin |
| Backing Material | Polyolefin |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | MP3551CF/MP3552CF |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Dual Lock™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 7.12480315 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.12480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 329.308 G |
| Base - Metric Height Dimension | 18.097 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.35 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 18.097 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 126.90699200296038 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7259998663557766 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5579988040804126 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.124803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.124803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2079.633 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 253.104 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 18.097 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.35 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 18.097 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 859.406541647729 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.199999285702271 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.789994020402063 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.312992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14083.15 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2358.68 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1265.52 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.002 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.355 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.367 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90681.28372477218 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 424.9983305495196 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 209.24955153015472 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.486 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 94.914 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 114.3 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 375 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 375 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


