3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener MP3541/MP3542, Black, 1 in x 5 yd, Type 400/170, 5 Pack/Case
| UPC | 00051131064836 |
|---|---|
| 3M ID | 7000051882 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Unlock Simplicity
Durable and secure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener MP3541/MP3542 has exceptional strength through its interlocking mushroom-shaped heads, providing up to 5X the tensile strength of typical hook-and-loop products. This trial bag contains both Type 400 and Type 170 stem densities, which can both mate to Type 250. 3M designed this fastener with a synthetic rubber-based black PE foam tape protected by a removable, film liner. This pressure sensitive adhesive features quick stick and a short dwell time. With 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener MP3541/MP3542, there is no need for any drilling, screwing or sewing tools which makes for quick installation.
Recommended Applications:
Access panels Graphic attachment Specialty vehicles (interior attachments) General industrial attachment
Small components
Design Flexibility
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener MP3541/MP3542 consists of interlocking mushroom-shaped heads that easily slide over each other, allowing for positioning of parts before being snapped together. This fastening process creates a durable attachment and provides fast product assembly with great design flexibility. These reclosable fasteners can also engage with different stem densities for varying levels of strength and system performance.
Available in Convenient Mini Packs
Mini packs are great for design development and small volume product requirements. You can inexpensively test and evaluate the most popular 3M reclosable fastening systems before making a more substantial investment. Mini packs also simplify storage and dispensing.
Hundreds of Reattachments in a Snap
When two pieces of 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners mate, the stems flex and the mushroom heads slide past each other. After passing the opposing mating piece, the stems snap back into their original position and the opposing mushroom heads interlock. These fasteners can provide high tensile strength but can be opened by simply cleaving or peeling open the closure. This product is well suited for many indoor and outdoor applications where a high strength and versatile reclosable fastening system is required.
Delivers Long-Lasting Performance
Not all design requirements are easily satisfied, but you can simplify your attachments. When you need a strong, reliable, yet removable closure, 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners are the easy alternative to traditional fastening methods such as screws, nuts or bolts.
- Mini pack version (1 in. x 4.9 yds.) dispenses one strip each of 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3541 and 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ3542
- Great for small jobs, storage and easy dispensing
- Black, interlocking mushroom-shaped heads provide strong, reliable and durable fastening that can be opened and closed multiple times
- Synthetic rubber-based adhesive bonds well to a variety of substrates including low surface energy plastics such as polyethylene and polypropylene
- Strong fastener secures with an audible snap, verifying closure
- An alternative to screws and bolts, this hidden fastener provides a snug fit and smooth aesthetic appearance
- Features good temperature resistance of 120°F (49°C)
- Best suited for indoor use
| 3M ID | 7000051882 |
|---|---|
| Part number | MP3541/42 |
| Keywords | 3M, Dual Lock, reclosable fastener, MP3541, MP3542, alternative to screws, alternative to nuts, alternative to bolts, interlocking mushroom heads, durable fastening, multiple use fastener, bonds to plastics, bonds to low surface energy materials, black foam tape, synthetic rubber adhesive, quick install fastener, no drilling, no screwing, no sewing, pressure sensitive adhesive, up to 120°F resistance, indoor fastener, access panels fastener, graphic attachment fastener, specialty vehicle interior attachment, general industrial attachment, small component attachment, design flexibility, mini pack fastener, test and evaluate, strong reclosable fastener, peelable fastener, high tensile strength, versatile fastener, automotive fastener, commercial solutions, design & construction, electronics fastening, energy fastening, manufacturing fastener, transportation fastening, aerospace, bonding & assembly, building maintenance, collision repair fastening, commercial vehicles, specialty vehicles |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Mushroom Hook Fasteners |
| Application | Attaching Graphics, Kiosk Assembly, Panel Attachment Systems, Sensor Attachment |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | MP3541/42 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Dual Lock™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 7.12519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.125984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 340.194 G |
| Base - Metric Height Dimension | 18.098 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.35 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 18.1 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 126.93512394898805 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7499993882172225 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.559974145949589 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.125196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.125984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2080.094 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 254.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 18.098 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.35 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 18.1 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 861.850542598723 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.3695620365042736 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.7998707297479455 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.874015748031496 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.330708661417322 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.637795275590551 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14123.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.982 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.27 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.2 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.364 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.194 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 363.76273260504803 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 209.9903047310959 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 95.25 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 375 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 375 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |


