3M™ Dual Lock™ Low Profile Reclosable Fastener SJ4580, Clear, 5/8 in x 50 yd, 3 Roll/Case
| UPC | 00021200560958 |
|---|---|
| 3M ID | 7010339838 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Unlock Simplicity
3M™ Dual Lock™ Low Profile Reclosable Fastener SJ4580 is designed for indoor use and low to medium temperature performance. This product offers temperature resistance up to 220°F and can be used with metals such as aluminum and stainless steel; as well as glass, many plastics (polypropylene, polyethylene, polycarbonate, ABS) powder coated paints and medium to low surface energy materials.
Recommended Applications:
Graphic panels Display shelves Light-weight access panels Cushions Components
Decorative acoustic panels
Design Flexibility
3M™ Dual Lock™ Low Profile Reclosable Fastener SJ4580 consists of interlocking mushroom-shaped heads that easily slide over each other, allowing for positioning of parts before being snapped together. This fastening process creates a durable attachment and provides fast product assembly with great design flexibility.
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners sound an audible snap when secure, which verifies closure of the attachment. To disengage, simply peel the pieces apart by hand. 3M fasteners maintain their strength throughout multiple attachments and detachments. A lightweight alternative to metal fasteners, this product remains hidden beneath surfaces and does not interfere with the integrity of your material—providing aesthetic improvements and design flexibility.
Reattaches in a Snap
When two pieces of 3M™ Dual Lock™ Low Profile Reclosable Fasteners mate, the stems flex and the mushroom heads slide past each other. After passing the opposing mating piece, the stems snap back into their original position and the opposing mushroom heads interlock. These fasteners can provide high tensile strength but can be opened by simply cleaving or peeling open the closure. This product is well suited for many indoor and outdoor applications where versatile reclosable fastening system is required.
Delivers Long-Lasting Performance
Not all design requirements are easily satisfied, but you can simplify your attachments. When you need a strong, reliable, yet removable closure, 3M™ Dual Lock™ Low Profile Reclosable Fasteners are the easy alternative to traditional fastening methods such as screws, nuts or bolts.
- Clear, low profile, polyolefin fastener is half the thickness of standard 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners and is self-mating
- Interlocking mushroom-shaped heads provide strong, reliable and durable fastening that can be opened and closed multiple times
- Clear acrylic tape bonds well to a variety of substrates including metals, glass and plastics such as acrylics, polycarbonate and ABS
- Strong fastener secures with an audible snap, verifying closure
- An alternative to screws and bolts, this hidden fastener provides a snug fit and smooth aesthetic appearance
- Features good temperature resistance of 220°F (104°C)
- Best suited for indoor and outdoor use
| 3M ID | 7010339838 |
|---|---|
| Part number | SJ4580 |
| Keywords | 3M, Dual Lock, Low Profile Reclosable Fastener, SJ4580, clear acrylic tape, strong fastening, indoor and outdoor use, alternative to screws and bolts, interlocking mushroom heads, temperature resistance, aluminum, stainless steel, glass, plastics, polypropylene, polyethylene, polycarbonate, ABS, powder coated paints, low surface energy materials, graphic panels, display shelves, lightweight access panels, cushions, components, decorative acoustic panels, design flexibility, quick assembly, durable attachment, reliable closure, reattaches easily, long-lasting performance, DIY, automotive, commercial solutions, design and construction, electronics, manufacturing, transportation, aerospace, bonding and assembly, building maintenance and repair, commercial and specialty vehicles, government, graphics and signage, industrial and manufacturing, interior design, marine, metalworking, personal recreation vehicles, rail, two wheel vehicles, woodworking. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Mushroom Hook Fasteners |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene |
| Color Family | Transparent |
| Product Number | SJ4580 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Dual Lock™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 15 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.62480315 |
| Base - Customary Width Dimension | 15 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.682 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 38.1 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.587 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 38.1 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 140.58070438975523 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.503552628100865 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.503552628100865 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 15.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.6248031496062992 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 15.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2303.705 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.682 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 38.1 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.587 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 38.1 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 679.5591327403127 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.734998077679305 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.5095996654441075 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.8748031496062993 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11135.979 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2147.759 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2045.52 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 7.302 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 39.052 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 39.052 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90981.92330242928 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 427.9988219378558 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 378.80707737654404 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.12992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1490926.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 171.824 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 114.63 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 252 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 252 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 14 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


