3M™ Dual Lock™ Low Profile Reclosable Fastener SJ4575, Black, 5/8 in x 50 yd, 3 Roll/Case
| UPC | 00051115257971 |
|---|---|
| 3M ID | 7100112902 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Unlock Simplicity
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ4575 Low Profile is designed for outdoor or indoor use and low to medium temperature performance. This product offers temperature resistance up to 158°F and can be used with metals such as aluminum and stainless steel; as well as glass, many plastics (polypropylene, polyethylene, polycarbonate, ABS) powder coated paints and medium to low surface energy materials.
Recommended Applications:
Graphic panels Display shelves Light-weight access panels Cushions Components
Decorative acoustic panels
Design Flexibility
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ4575 Low Profile consists of interlocking mushroom-shaped heads that easily slide over each other, allowing for positioning of parts before being snapped together. This fastening process creates a durable attachment and provides fast product assembly with great design flexibility.
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners sound an audible snap when secure, which verifies closure of the attachment. To disengage, simply peel the pieces apart by hand. These fasteners maintain their strength throughout multiple attachments and detachments. A lightweight alternative to metal fasteners, this product remains hidden beneath surfaces and does not interfere with the integrity of your material—providing aesthetic improvements and design flexibility.
Reattaches in a Snap
When two pieces of 3M™ Dual Lock™ Low Profile Reclosable Fasteners mate, the stems flex and the mushroom heads slide past each other. After passing the opposing mating piece, the stems snap back into their original position and the opposing mushroom heads interlock. These fasteners can provide high tensile strength but can be opened by simply cleaving or peeling open the closure. This product is well suited for many indoor and outdoor applications where versatile reclosable fastening system is required.
Delivers Long-Lasting Performance
Not all design requirements are easily satisfied, but you can simplify your attachments. When you need a strong, reliable, yet removable closure, 3M™ Dual Lock™ Low Profile Reclosable Fasteners are the easy alternative to traditional fastening methods such as screws, nuts or bolts.
- Black, low profile, polyolefin fastener is half the thickness of standard 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners and is self-mating
- Interlocking mushroom-shaped heads provide strong, reliable and durable fastening that can be opened and closed multiple times
- Low surface energy acrylic adhesive bonds well to a variety of substrates including metals, powder-coated paints and a broad range of plastics
- Strong fastener secures with an audible snap, verifying closure
- An alternative to screws and bolts, this hidden fastener provides a snug fit and smooth aesthetic appearance
- Features good temperature resistance of 158°F (70°C)
- Best suited for outdoor or indoor use
| 3M ID | 7100112902 |
|---|---|
| Part number | SJ4575 |
| Keywords | 3M, 3M Dual Lock, 3M Dual Lock Reclosable Fastener, Dual Lock Low Profile, Reclosable Fastener SJ4575, low profile fastener, reclosable fastener, hidden fastener, alternative to screws, bolts alternative, self-mating fastener, interlocking mushroom heads, low surface energy adhesive, strong fastener, durable fastening, outdoor use fastener, indoor use fastener, temperature resistant fastener, adhesive for metals, adhesive for plastics, powder-coated paint adhesive, snug fit fastener, smooth aesthetic fastener, lightweight fastener, flexible design fastener, reusable fastener, detachable fastener, fast product assembly, graphic panels fastener, display shelves fastener, lightweight access panels fastener, cushion fastener, component fastener, decorative acoustic panels fastener, automotive fastener, commercial solutions fastener, design and construction fastener, electronics fastener, manufacturing fastener, transportation fastener, aerospace fastener, bonding and assembly fastener |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Mushroom Hook Fasteners |
| Adhesive Color | Transparent |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | SJ4575 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Dual Lock™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.566 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 1.587 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 38.1 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 38.1 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 140.58070438975523 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.247816403966407 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.247816403966407 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.6248031496062992 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 15.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 15.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2303.705 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.566 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 1.587 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 38.1 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 38.1 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 679.5591327403127 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.8999774180504843 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.7434492118992213 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.8748031496062993 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11135.979 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.769 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.698 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 7.302 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 39.052 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 39.052 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90986.40244524584 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 358.9985431192328 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 314.4497337995346 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.12992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.491 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 142.632 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 114.63 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 252 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 252 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 14 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


