3M™ Dual Lock™ Low Profile Reclosable Fastener SJ4570, Clear, 5/8 in x 50 yd, 3 Roll/Case
| UPC | 00021200450754 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052144 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Dual Lock Reclosable Fastener SJ4570 Low Profile is a low surface energy adhesive on the back of a clear polypropylene reclosable fastener. This product is half the thickness of standard 3M Dual Lock Reclosable Fasteners, providing a low profile attachment. An alternative to screws and bolts, this hidden fastener provides a snug fit and smooth aesthetic appearance. 3M Dual Lock Reclosable Fastener SJ4570 Low Profile is designed for indoor use and low to medium temperature performance. This product offers temperature resistance up to 158F and can be used with metals such as aluminum and stainless steel; as well as glass, many plastics (polypropylene, polyethylene, polycarbonate, ABS) powder coated paints and medium to low surface energy materials.
- CLEAR, LOW PROFILE, POLYOLEFIN FASTENER: Half the thickness of standard 3M Dual Lock Reclosable Fasteners and is self-mating
- STRONG, RELIABLE, AND DURABLE FASTENING: Interlocking mushroom-shaped heads provide a strong hold that can be opened and closed multiple times
- ALTERNATIVE TO SCREWS AND BOLTS: The clear closure creates a smooth aesthetic appearance on a variety of substrates including metals, powder-coated paints, and a broad range of plastics
- ACRYLIC ADHESIVE: Bonds well to a variety of substrates including metals, powder-coated paints, and a broad range of plastics
- BEST SUITED FOR INDOOR USE: Maximum operating temperature of 158 degree Fahrenheit
| 3M ID | 7000052144 |
|---|---|
| Part number | SJ4570 |
| Keywords | 3M, Dual Lock, Reclosable Fastener, Low Profile, SJ4570, low surface energy adhesive, clear polypropylene, indoor use, low to medium temperature performance, 158F temperature resistance, metals, aluminum, stainless steel, glass, many plastics, polypropylene, polyethylene, polycarbonate, ABS, powder coated paints, alternative to screws, alternative to bolts, hidden fastener, smooth aesthetic appearance, interlocking mushroom-shaped heads, strong fastening, reliable fastening, durable fastening, multiple closures, acrylic adhesive, variety of substrates, audible snap, snug fit, design flexibility, graphic panels, display shelves, light-weight access panels, cushions, components, decorative acoustic panels, high tensile strength, cleaving, peeling open, versatile reclosable fastening, easily removable, traditional fastening methods, automotive, commercial solutions, design, construction, electronics, energy, manufacturing, transportation, aerospace, bonding, assembly |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Mushroom Hook Fasteners |
| Adhesive Color | Transparent |
| Application | Attaching Graphics, Kiosk Assembly, Luxury Box Assembly, Mounting Motorcycle Accessories, Sensor Attachment |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | SJ4570 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Dual Lock™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 12 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.62480315 |
| Base - Customary Width Dimension | 12 |
| Base - Metric Gross Weight | 478.067 G |
| Base - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.587 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 89.94899879563539 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.0539573229593786 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.0539573229593786 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 12.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.6248031496062992 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 12.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1.474 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 478.067 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 1.587 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 640.8000847497758 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.0000841063530235 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.1614288397311445 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.677165354330709 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.669291338582678 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 15.275590551181102 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10500.832 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.268 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.434 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.068 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.398 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.388 M |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83724.5768979727 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 449.7430148571503 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 265.5975011219876 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.372 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 120.473 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 252 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 252 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 84 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 14 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


