3M™ Dual Lock™ Low Profile Reclosable Fastener SJ4570, Clear, 4 in x 50 yd, 1 Roll/Case
| UPC | 00021200460715 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126447 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Unlock Simplicity
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ4570 Low Profile is designed for indoor use and low to medium temperature performance. This product offers temperature resistance up to 158°F and can be used with metals such as aluminum and stainless steel; as well as glass, many plastics (polypropylene, polyethylene, polycarbonate, ABS) powder coated paints and medium to low surface energy materials.
Recommended Applications:
Graphic panels
Display shelves
Light-weight access panels
Cushions
Components
Decorative acoustic panels
Design Flexibility
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fastener SJ4570 Low Profile consists of interlocking mushroom-shaped heads that easily slide over each other, allowing for positioning of parts before being snapped together. This fastening process creates a durable attachment and provides fast product assembly with great design flexibility.
3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners sound an audible snap when secure, which verifies closure of the attachment. To disengage, simply peel the pieces apart by hand. To fasteners maintain their strength throughout multiple attachments and detachments. A lightweight alternative to metal fasteners, this product remains hidden beneath surfaces and does not interfere with the integrity of your material—providing aesthetic improvements and design flexibility.
Reattaches in a Snap
When two pieces of 3M™ Dual Lock™ Low Profile Reclosable Fasteners mate, the stems flex and the mushroom heads slide past each other. After passing the opposing mating piece, the stems snap back into their original position and the opposing mushroom heads interlock. These fasteners can provide high tensile strength but can be opened by simply cleaving or peeling open the closure. This product is well suited for many indoor applications where versatile reclosable fastening system is required.
Delivers Long-Lasting Performance
Not all design requirements are easily satisfied, but you can simplify your attachments. When you need a strong, reliable, yet removable closure, 3M™ Dual Lock™ Low Profile Reclosable Fasteners are the easy alternative to traditional fastening methods such as screws, nuts or bolts.
- Clear, low profile, polyolefin fastener is half the thickness of standard 3M™ Dual Lock™ Reclosable Fasteners and is self-mating
- Interlocking mushroom-shaped heads provide strong, reliable and durable fastening that can be opened and closed multiple times
- Low surface energy acrylic adhesive bonds well to a variety of substrates including metals, powder-coated paints and a broad range of plastics
- Strong fastener secures with an audible snap, verifying closure
- An alternative to screws and bolts, this hidden fastener provides a snug fit and smooth aesthetic appearance
- Features good temperature resistance of 158°F (70°C)
- Best suited for indoor use
| 3M ID | 7000126447 |
|---|---|
| Part number | SJ4570 |
| Keywords | 3M, Dual Lock, Reclosable Fastener, Low Profile, SJ4570, low surface energy adhesive, clear polypropylene, indoor use, low to medium temperature performance, 158F temperature resistance, metals, aluminum, stainless steel, glass, many plastics, polypropylene, polyethylene, polycarbonate, ABS, powder coated paints, alternative to screws, alternative to bolts, hidden fastener, smooth aesthetic appearance, interlocking mushroom-shaped heads, strong fastening, reliable fastening, durable fastening, multiple closures, acrylic adhesive, variety of substrates, audible snap, snug fit, design flexibility, graphic panels, display shelves, light-weight access panels, cushions, components, decorative acoustic panels, high tensile strength, cleaving, peeling open, versatile reclosable fastening, easily removable, traditional fastening methods, automotive, commercial solutions, design, construction, electronics, energy, manufacturing, transportation, aerospace, bonding, assembly |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Mushroom Hook Fasteners |
| Adhesive Color | Transparent |
| Application | Attaching Graphics |
| Color Family | Transparent |
| Product Number | SJ4570 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Dual Lock™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 4.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 15.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 13.2519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 3.742 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 10.795 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 39.37 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 33.66 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 872.9734014586139 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 8.24969785095812 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 6.746145222857254 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 15.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 13.251968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 14305.471 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 3.06 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.795 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 39.37 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 33.66 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 911.216554716574 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.501024829848879 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.746145222857254 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.3700787401574805 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.669291338582678 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.307086614173228 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14932.164 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.856 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.06 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 39.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 33.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81283.6271341834 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 438.71990174790636 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 323.81497069714817 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.332 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 146.88 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 48 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |

